Będąc na Malcie nie można nie odwiedzić dawnej stolicy – Mdiny. Leży ona w samym sercu wyspy, na wzgórzu z którego rozpościera się spektakularny widok. Jadąc do Mdiny nie można tego miasta pomylić z żadnym innym. Wśród wąskich serpentyn odgrodzonych kamiennymi murami już z oddali bez trudu dostrzec można wyróżniający się z tego krajobrazu układ urbanistyczny. Malta przyzwyczaiła mnie, że dominującym elementem każdego miasta jest kościół, a dokładnie jego kopuła. Nic bardziej mylnego. W tym wypadku nad Mdiną góruje Katedra Św. Pawła.
W samej Mdinie, podobnie jak w Valletcie można odczuć wielowiekowego ducha przeszłości. Sama nazwa wywodzi się z arabskiego i oznacza warowne miasto. I tak w rzeczywistości jest! Miasto założyli Arabowie. Później umocnienia rozbudowali Joannici. U wejściu wita wszystkich przybyszów potężna kamienna brama z głęboką fosą, która obecnie pełni rolę parku i deptaku.
Przez cały okres swojego istnienia, Mdina otrzymała przydomek "The Silent City". Niegdyś miasto maltańskiej arystokracji, dziś mieszka tu zaledwie 300 osób. Na każdym kroku można spotkać tabliczki z prośbą o zachowanie ciszy i spokoju. Miasto sprawia wrażenie wymarłego, trudno oprócz turystów dostrzec tutaj rdzennych mieszkańców. Tak jakby skrywali się przed upałem w swoich kamiennych domach.
Najważniejszymi punktami Mdiny jest Katedra Św. Pawła z dziełami Albrechta Dürera, ekskluzywna rezydencja Palazzo Falson, Vilhena Palace, Bastion Square ze spektakularną panoramą Malty oraz dom Romana, czyli rzymska willa. Cechą charakterystyczną są wąskie uliczki, wijące się między ścianami szlachetnych domów i rezydencji. Domy są wyjątkowe i po prostu piękne.
Mdina słynie także z wyrobów ze szkła. W okolicy są 3 fabryki szkła – Mdina Glass, Valletta Glass i Phoenician Glass. Znaleźć tu można także złotników, fabrykę ceramiki i warsztaty rękodzielne. To z Ta’Qali pochodzą świetne wyroby z rękodzieła. Tak różne i tak piękne, że zupełnie odbiegają od tych chińskich, do których widoku większość ludzi już się przyzwyczaiła.
Wszystkie zdjęcia na moim Flickr w albumie Malta i Gozo.
Pozostałe odcinki: