BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Malta – Vittoriosa, Kalkara, L’ Isla – Senglea – cz. III

Tuż obok Valletty znajdują się takie miejsca jak Vittoriosa, Senglea (L’ Isla) i Cospicua. Wspólnie tworzą aglomerację trzech miast (na mapach często określaną mianem Three Cities). Czas płynie tu wolniej, a każdy z pewnością znajdzie dla siebie jakąś tajemnicę do odkrycia. Miejscowości położone są na dość sporym obszarze. Wszystkie trzy można zwiedzić na piechotę lub podjeżdżając pojedynczo dość regularnie kursującymi autobusami komunikacji miejskiej. Obojętnie, którą formę zwiedzania wybierze się – nastawić się należy na sporo chodzenia i krążenia. Trójmiasto jest pełne zakamarków, krętych uliczek. Na mapie może wydawać się, że z jednego cyplu do drugiego jest blisko. Nic bardziej mylnego.

Vittoriosa – Birgu

Co ciekawe miejscowości te są starsze od stolicy wyspy, a Vittoriosa w średniowieczu była nazywana Birgu. Dopiero po Wielkim Oblężeniu nazwę zmieniono na bardziej odpowiednią (Vittoriosa = zwycięska). Najważniejszymi elementami Vittoriosy jest przede wszystkim nabrzeże oraz fort St. Angelo – kwatera główna rycerzy joannitów oraz Brytyjczyków podczas II Wojny Światowej (obecnie w części zamknięty na czas remontu). Całość dosyć ciasno zamyka we wnętrzu wąskie uliczki z kamienicami określanymi mianem auberges. Mieściły się w nich kiedyś siedziby rycerzy, wywodzących się z różnych narodowości. To właśnie wśród tej zabudowy dostrzec można między innymi wyróżniający się z otoczenia Pałac Inkwizytora, w której w latach 1574 – 1798 mieściła się siedziba główna świętej inkwizycji. Na samym końcu cyplu podziwiać można widok na wszystkie zatoki, a w pobliskiej marinie pomiędzy Sengleą i Birgu kołysze się sporo luksusowych jachtów, motorówek oraz tradycyjnych łodzi nawiązujących budową do łodzi fenickich.

Vittoriosa waterfront - Malta
Vittoriosa waterfront - Malta

Vittoriosa street / Malta Island
Yacht renovation - Malta
Vittoriosa - Malta Island

Marina in Vittoriosa - Malta
Vittoriosa Streets - Malta

Kalkara

Na północ od Vittoriosy znajduje się także Kalkara, w której zobaczyć można niepozorny fort Ricasoli oraz Smart City – studio filmowe z wielkim basenem, służące jako plan zdjęciowy do morskich bitew (wcześniej pisałem o tym w odcinku nr #1).

Vittoriosa & Birgu Street - Malta

L’ Isla – Senglea

Tuż obok doków i Marsa Creek – przemysłowego serca Malty znajduje się niepozorna Senglea, nazywana także La Isla. Do środka wiedzie masywna kamienna brama, a na samym końcu znajduje się punkt widokowy Fort Saint Michael, z którego rozpościera się spektakularny widok na całą zatokę Grand Hrabour, w tym na Marsa Creek, Vallettę i Vittoriosę.

L-Isla City Gate - Malta
Dockyard & L Isla - Malta
L-Isla house - Malta
Mother of God - Malta
L Isla - Malta
Maltese cat
Secret garden in L Isla - Malta

Wszystkie zdjęcia na moim Flickr w albumie Malta i Gozo.

Pozostałe odcinki:

Justice – New Lands

1 Comment.

  1. Smart City to park technologiczny, studio filmowe to – Mediterranean Film Studios.

    Fort św. Michała to umocnienia przy wjeździe do Isli, na końcu cypla znajduje się ogród Gardjola.

    Co zaś do nazw trójmiasta to nadal aktualne są i używane przez maltańczyków i oryginalne nazwy: Birgu (Vittoriosa), Isla (Senglea) i Bormla (Cospiqua).

Skomentuj.