BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Malta – Plaże – cz. VI

Malta Beaches, czyli plaże Malty, których podobno nie ma. Czyżby?

O Malcie mówi się wiele rzeczy. Mniej lub bardziej prawdziwych. Jednym z mitów jest to, że nie ma tam plaż. Owszem, są! I to nawet niezłe…

Wysokie wybrzeże i jednorodność geologiczna skutecznie uniemożliwiły powstawanie dużej ilości plaż. Niemal każdy Maltańczyk poproszony o wskazanie najbliższej plaży, prawie zawsze wskaże palcem pierwsze lepsze miejsce z dostępem do morza. I tak w rzeczywistości podobno jest – Maltańczycy wszystkie miejsca z dostępem do wody nazywają plażami. W wielu miejscach (chociażby w Sliemie i St. Julian’s) wzdłuż promenady ciągną się skaliste miejscówki z drabinkami (tzw. lido). Morze w tych miejscach jest wyjątkowo wzburzone, a fale dynamicznie rozbijają się o skały pryskając na wszystkie strony. Na pierwszy rzut oka – bardzo niebezpiecznie.

Jednak mimo wszystko na Malcie jest kilka świetnych miejsc, w których znaleźć można piękny piasek i sporo wolnego miejsca. Jak to się mówi? Nie liczy się ilość – ale jakość! I tym oto sposobem maltańskie plaże należą do najbardziej niezwykłych wokół basenu Morza Śródziemnego. Chociażby ze względu na urokliwy błękitno-zielony kolor wody.

Golden Bay

Golden Bay - Malta

Jedna z najlepszych i najlepiej utrzymanych plaż na Malcie. Na plaży znajduje się pełen serwis – można wynająć leżaki, parasole, ręczniki, a także coś zjeść, napić się i kupić lody. Na plaży znajduje się ekipa ratowników pilnująca bezpieczeństwa. Na okolicznym wzgórzu znajduje się luksusowy pięciogwiazdkowy Hotel Radisson Blu Golden Sands Resort & Spa.

Sama plaża posiada złoty piasek. Minusem są czasami występujące wysokie fale i ukryte małe kamienie przy brzegu.

Ghajn Tuffieha Bay

Ghajn Tuffieha Bay #3 - Malta
Ghajn Tuffieha Bay #1 - Malta
Ghajn Tuffieha Bay #2 - Malta

Ghajn Tuffieha Bay to siostrzana plaża, która znajduje się dosłownie 500 km od Golden Bay. Nieco zaniedbana, ale za to mniej oblegana. Przy wejściu znajduje się bar oraz budynek opuszczonego hotelu. Nieco dalej mały rezerwat przyrody z roślinami, które potrafią przetrwać niemal każde ekstremalne warunki (w tym wielomiesięczną suszę). Do samego kąpieliska prowadzą spektakularne betonowe schody, a z pobliskiego klifu rozpościera się widok na całą okolicę i kolejną plażę – Gnejna Bay.

Mellieha Bay

Ghadira Beach in Mellieha, Malta

Jedna z ciekawszych plaż na Malcie. Wyróżnia ją śnieżnobiały piasek, turkusowa woda i niemal 200 metrów płycizny. Woda jest niesamowicie ciepła i z pewnością jest to idealne miejsce na relaks z dziećmi (pod warunkiem, że nie zagłębiają się za daleko, ponieważ na tej plaży można spotkać aż 8 rodzajów niebezpiecznych meduz). Plaża na całej długości obstawiona jest leżakami i parasolami.

Paradise Bay

Cirkewwa - Paradise Bay in Malta

Najbardziej wysunięta na północ plaża Malty. Panuje tutaj spokojny sielankowy klimat. Plaża jest przyjemna, a gdy plażowanie na niej nieco się znudzi – można za jedyne 15 euro skorzystać z motorówkowego TAXI i udać się na pobliskie Comino.

Pretty Bay

Pretty Bay - Birzebbuga - Malta

Piaszczysta plaża z widokiem na ogromny port przeładunkowy. Znajduje się w centrum miejscowości Birzebbuga i jest bardzo popularna wśród Maltańczyków.

Blue Lagoon na Comino

Boat Trip - Comino
Levitation - Blue Lagoon, Comino
Sunbeds, Blue Lagoon - Comino Island

Bezapelacyjna wizytówka Malty. Gości na większości widokówek i jest to swoiste "must see", które trzeba zobaczyć. Na Comino można dostać się m.in. ze Sliema Ferry, Cirkewwa lub Gozo. Plażę wyróżnia piękny biały piasek, który w połączeniu z krystaliczną czystością i intensywnymi promieniami słońca nadaje wodzie wyjątkowego lazurowego koloru. Plaża jest dość mała i bardzo oblegana. I to jej największy minus. Ciężko znaleźć jakąkolwiek miejscówkę. Panuje też dość duży hałas. Należy także uważać na powszechne w tym miejscu parzące meduzy.

Xlendi Bay na Gozo

Xlendi - Gozo Island

Plaża położona w południowo-zachodniej części Gozo, u podnóża miejscowości o tej samej nazwie.  Jest popularną plażą ze względu na jej malowniczość.  Otoczona jest z 3 stron stromymi skałami i idealnie nadaje się do kąpieli. Błękitne wody są także rajem dla amatorów nurkowania. Wzdłuż zatoki zbudowano promenadę, przy której znaleźć można sklepy, bary i kafejki.

Wszystkie zdjęcia na moim Flickr w albumie Malta i Gozo.

Pozostałe odcinki:

4 komentarze

  1. To co pokazałeś na zdjęciu i opisujesz jako Paradise Bay to Ramla Bay. Paradise Bay znajduje się niedaleko odprawy promowej. Aby do niej dotrzeć trzeba przed Hotelem, o tej samej nazwie co plaża, skręcić w lewo.

  2. Popraw link do Mdiny – jest hhttp zamiast http :).

  3. @incognitus Już. Dzięki za czujność. 🙂

Skomentuj.