BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Płaskowyż Paul da Serra – Madera cz. 4

Miejsce, które bezapelacyjnie trzeba odwiedzić to Paul da Serra – jedyne płaskie miejsce na Maderze, gdzie drogi są proste, rośnie trawa, a krowy pasą się ponad chmurami.

Paul da Serra położone jest na około 1300 – 1500 metrach nad poziomem morza. Jest dość ważną atrakcją turystyczną w centralnej i zachodniej części wyspy. To najbardziej płaskie miejsce na całej Maderze z przepięknymi widokami na zielone góry i doliny. Owy nizinny teren stanowi odpoczynek od górzystego centrum Madery. W pogodny dzień można zaobserwować bezkres oceanu atlantyckiego.

Road to heaven - Madeira
Beware Invisible Cows Sign - Madeira
Pit Stop in Paul da Serra
Windmills field in Paul da Serra

Paul da Serra, a w szczególności dolina Rabacal uznawana jest za krainę rajskiej przyrody. W tym miejscu rozpoczynają się najpiękniejsze maderskie szlaki turystyczne. Wędrując nimi, można podziwiać prastare lasy wawrzynowe (laurissilva), które są przyrodniczym reliktem wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Szczególnie wartą polecenia jest wędrówka do Dwudziestu Pięciu Źródeł (Levada das 25 fontes) oraz wodospadu Risco (Cascada da Risco), której finałem jest przejście przez kilkuset metrowy ciemny tunel wydrążony na potrzeby lewady Ribeira do Calheta. Idąc skrajem lewady jest możliwość podziwiania różnorodnych endemicznych gatunków fauny i flory regionu. Natomiast po przybyciu do 25 Fontes zachwycić można się wyjątkowym widokiem wodospadów tryskających ku wspaniałej lagunie. Warto w tym miejscu zrobić sobie przerwę i odpocząć przed dalszą wędrówką. Po drodze z lub do 25 Fonties warto zboczyć ze szlaku i odwiedzić wodospad Risco, który wita wspaniałymi kaskadami. Zdesperowanych wodospad może uraczyć zimnym orzeźwiającym prysznicem. Polecam.

Pit stop - Paul da Serra, Madeira
Laurisilva in Paul da Serra #2 - Madeira
Laurisilva - Madeira

Meadow in Paul da Serra - Madeira

Laurisilva in Paul da Serra #1 - Madeira

Madeira forest

Levada Rabacal - Madeira

Więcej zdjęć w Albumie na Flickr

Spis treści:

  1. Funchal, Monte i Madera ogólnie – Kraina wiecznej wiosny cz. 1
  2. Madera wschodnia – cz. 2
  3. Madera zachodnia – cz. 3
  4. Madera centralna – cz. 4
  5. Klify, wioski i inne ważne miejsca – cz. 5
  6. Z wizytą w Old Blandy Wine Lodge na Maderze – cz. 6
  7. BONUS: wideoodkrywanie Madery – film podsumowujący

 

Skomentuj.