BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Być wielkim „B”

Po co coś robić samemu, kiedy można wynająć kogoś, kto zrobi to za ciebie i może to zrobić lepiej?

Do tej maksymy pasował Henry Ford. Oto jedna z opowieści o nim:

Grupa tzw. intelektualistów postanowiła napiętnować Forda jako ignoranta. Twierdzili, że tak naprawdę niewiele wiedział. Ford zaprosił ich do swojego biura i kazał im zadawać pytania, a on na nie odpowie. Zebrał się zespół najbardziej wpływowych przemysłowców i zaczął zadawać mu pytania. Ford słuchał ich pytań i gdy skończyli, sięgnął po kilka telefonów znajdujących się na jego biurku, zadzwonił do swoich inteligentnych asystentów i poprosił ich o danie zespołowi odpowiedzi, której oczekiwano. Zakończył spotkanie mówiąc, że lepiej zatrudnić mądrych, wykształconych ludzi, by uzyskać od nich odpowiedzi, a swój umysł zaangażować do wykonywania ważniejszych zadań. Takich zadań, jak „myślenie".

A oto jedno z powiedzeń przypisywane Fordowi:

Myślenie jest najcięższą ze wszystkich prac. Dlatego tak niewielu ludzi się w to angażuje

12 komentarzy

 1. Tak szczerze mówiąc to nie miałem pojęcia, że Ford takim cfaniakiem był 😛

 2. Ford był geniuszem, tylko trochę niedocenianym 😉 Jedyna wada jego sposobu prowadzenia interesu to gigantyczna fluktuacja pracowników.

 3. może chciał mieć po prostu najlepszych pracowników, a nie chciał ich szkolić w celu zaoszczędzenia pieniędzy… tez nie wiem o jakiej mówisz fluktuacji – dobrowolnej czy przymusowej…

 4. o fluktuacji związanej z monotonnością pracy – wykonywanie 1 detalu bez przerwy przez 8 godzin przez 5-6 dni w tygodniu odmóżdża i powoduje obciążenia psychiczne.

 5. no to na pewno. wiesz wtedy nie było takiej technologi produkcji jak dziś [roboty itd] aczkolwiek to ford wprowadził pierwszy taśmę produkcyjną czy to ci z general motors?

 6. Fordowi się to przypisuje, na ile jest to prawda… (wiki) tak to on pierwszy wprowadził taśmę. Ale fakt jest taki, że gdyby wprowadził rotacje na stanowiskach miałby mniejszą fluktuację.

 7. @riot zgadzam się… ale fakt faktem nie pomniejsza to w znacznym stopniu jego dorobku 🙂

 8. Oczywiście, gigantyczny krok na przód to był ewidentnie i gdyby nie on, to może trochę by potrwało nim byśmy mięli taki poziom jaki mamy 😉

 9. a co ciekawe Ford nie skończył szkoły… porzucił ją by poświęcic się budowaniu swojego interesu… zaliczany jest do takiej czołówki jak Edison [general electric], Bill Gates [Microsoft], Turner [CNN], Dell [dell computers], Jobs [Aplle Computer], Laure [Polo] … i nie jestem pewien czy czasem nie Rockefeller [Standard Oil]

 10. aha ci wszyscy, nie skończyli szkół [Rockefellera nie jestem pewien]

 11. Rockfeller był na tyle genialny, że 6 miesięczny kurs biznesowy ukończył w 3 miesiące 🙂

 12. no czyli też kozak 😀

Skomentuj.