BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Czy warto kupić telewizor 4K?

Dla osoby obeznanej w technologii RTV. Laikowi szczególnie ciężko odnaleźć się wśród setek ofert rozmaitych producentów, którzy zachwalają swoje rewolucyjne odbiorniki. Dopiero co furorę na rynku robiła plazma, a już powoli ją żegnamy. Wydaje się, że prym wiodą telewizory Full HD, jednak ich pozycję podkopują najnowsze ekrany Ultra HD 4K. Czy warto w nie inwestować?

Czym jest 4K?

Określenie to oznacza nowy standard jakości wyświetlania obrazu, a najprościej – rozdzielczość. Skrót 4K to w dosłownym rozwinięciu 4 tysiące (pikseli), jednak telewizory kryjące się pod tą nazwą mają rozdzielczość wynoszącą 3840 x 2160 p. Powodem tej drobnej rozbieżności jest przymus dostosowania technologii 4K, tak naprawdę stosowanej w kinematografii, do proporcji telewizji. Lekko „przycięte” 4 tysiące producenci nazwali rozdzielczością Ultra HD lub UHD. Warto tu wspomnieć, że ilość pikseli na danym panelu w jakości 4K jest czterokrotnie wyższa niż w wyświetlaczach Full HD.

Możliwości i profity

Największą zaletą technologii 4K jest doskonały kontrast, ostrość i wyraźność obrazu, co daje naprawdę niesamowite efekty, zwłaszcza przy oglądaniu zdjęć. Obraz jest jeszcze bardziej realistyczny, wciągający, ma więcej szczegółów i barw. Właśnie ze względu na drobiazgowość, rozdzielczość 4K zaleca się oglądać z bliskiej odległości. Zwiększyła się także prędkość wyświetlania obrazu i to z 24 klatek aż do 120. Kolejną korzyścią jest połączenie telewizora Ultra HD z technologią 3D pasywną, czyli polaryzacyjną. Do tej pory za jej pomocą można było wyświetlać obraz trójwymiarowy co prawda bez migotania, ale kosztem zredukowanej rozdzielczości. Teraz fani przestrzennego oglądania mogą cieszyć się jego pełną jakością, jeśli skuszą się na telewizor UHD.

Niedociągnięcia i wady

Niestety, prawie każda nowa technologia potrzebuje czasu i modyfikacji, żeby być doskonałą. Sprawy mają się podobnie z rewolucyjną rozdzielczością 4K. Choć jakość obrazu jest świetna, to jego dynamika pozostawia jeszcze niedosyt. Jeśli zdecydujesz się na telewizor Ultra HD będąc fanem emocjonujących filmów akcji oraz rozgrywek sportowych, musisz liczyć się z lekkim smużeniem. Kolejnym problemem jest ograniczony dostęp do treści, które są realizowane w takiej rozdzielczości, a jest to spowodowane bardzo dużym rozmiarem przesyłanych plików. Choć ulega to stopniowej zmianie, na razie większość standardowych programów telewizyjnych dostępna jest jedynie w Full HD. Co więcej, jeśli chcemy zdecydować się na ekran 4K, musimy liczyć się ze sporym wydatkiem, ze względu na potrzebę zainwestowania także w dobrą matrycę i duży rozmiar ekranu. Nie jest to przymus, ale cechy te są niezbędne, żeby w pełni docenić możliwości 4K.

Podsumowując, jeśli bezwzględnym priorytetem jest dla Ciebie perfekcyjna wyrazistość obrazu i niemalże kinowych rozmiarów ekran, powinieneś bliżej przyjrzeć się telewizorom UHD. Odbiorniki z miesiąca na miesiąc kuszą niższymi cenami, a twórcy i producenci treści cały czas pracują nad ich powszechną dostępnością w rozdzielczości 4K.

1 Comment.

  1. Mi kumpel mówił że to jest świetna opcja jak ma się Playaka 4 Pro, a teraz w media expert czy czymś takim jest promocja, że można stare Ps wymienić na właśnie te, może warto skorzystać, a może później zrobią coś takiego z telewizorami też 😀

Skomentuj.