BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Subiektywna ocena drona Xblitz Intrude

Doczekałem się własnego drona. Właściwie zabawki, która jest dobrą bazą do potrenowania przed czymś większym i bardziej ambitnym. Choć i Xblitz ma duży potencjał. O tym poniżej.

Dane techniczne

Akumulator: LiPo 3,7 V, 650 mAh
Czas lotu: do 10 minut
Czas ładowania: ok. 45 minut
Zasięg sterowania: do 100 metrów
Odbiornik: 2,4 GHz
Kamera: 2 Mpix
Rozdzielczość zdjęć: 1280 x 720 pikseli
Nagrywanie wideo: 1280 x 720 pikseli, 30 klatek na sekundę, kompresja MJPG, dźwięk PCM 16-bit, mono, 8 kHz
Obsługiwane karty pamięci: microSD do 16 GB
Karta pamięci w komplecie: microSD 2 GB
Wymiary: 330 x 330 x 78 mm
Materiał: tworzywo sztuczne

dron xblitz - recenzja

Budowa i wykonanie

Dron nie jest ani za mały, ani za duży. Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne. W większości wykonany jest z plastiku (w tej cenie nie ma co oczekiwać na karbon), przez co charakteryzuje się niską wagą. Ponadto Xblitz ma 4 niezależne śliniki więc jest quadrocopterem.

Dron posiada także dodatkowe diody, które informują o nawiązaniu połączenia z pilotem zdalnego sterowania. Informują także o spadającym napięciu na akumulatorze, a co za tym idzie zbliżającym się przymusowym lądowaniem. Diody są bardzo kolorowe i kontrastowe, więc poprawiają jego widoczność z ziemi.

Przed uszkodzeniami wirniki chronione są osłonami. Na początku latałem bez nich, ale szybko okazało się, że warto je zainstalować ponieważ bardzo łatwo śmigłem można zahaczyć o liście, gałęzie i inne elementy. Osłony pozwalają w pewnym stopniu uniemożliwić kontakt z ciałami obcymi.

Sam dron mimo, że jest z plastiku, jest bardzo wytrzymały. Na początku testów szybko uciekł mi i zmuszony byłem awaryjnie lądować. Upadek z dużej wysokości w zupełności mu nie zaszkodził. Później jeszcze wielokrotnie zaliczał różnego rodzaju kraksy i nadal lata. Zatem jeśli chodzi o wytrzymałość mogę ocenić go na 6.

Akcesoria

Do drona można dokupić kilka ciekawych akcesoriów. W zestawie znajdują się zapasowe śmigła, śrubokręt oraz osłony na śmigła które warto zamontować. Dodatkowo do drona dostępne są dodatkowe baterie. Przydać się również może dodatkowo powerbank, dzięki któremu będzie można doładować drona tam, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do komputera lub prądu.

Kamera zewnętrzna

Tak. Jest kamera zewnętrza. Dołączona jest ona już przez producenta. Doklejona jest ona do klapki gdzie schowana jest bateria. Kamera jest mała i waży zaledwie kilka gramów i umożliwia włożenie karty MicroSD.

Kamera może rejestrować wideo lub robić zdjęcia w rozdzielczości 1280 x 720 px. Całością sterujemy z poziomu pilota.

Jakość nagrań nie jest jakoś powalająca, ale w ładną pogodę obraz powinien być czysty i bez szumów. Obraz, który rejestruje kamera przypomina ten, który można zobaczyć z ukrytych kamer w TVN. Ale nie ma co narzekać – w tej cenie wielki plus za obecność kamery.

Sama kamera jest plug & play, a to oznacza że można ją w przyszłości wymienić na jakiś lepszy egzemplarz. Połączona jest z płytą główną drona za pomocą wtyczki, którą bez przeszkód można odłączyć.

Śmigła

W zestawie z dronem dołączane są dodatkowe śmigła. Są one wykonane z elastycznego plastiku, przez co w razie nieprzewidzianego zderzenia potrafią zamortyzować i pochłonąć energię. Gdyby były sztywne, przypuszczam, że bardzo szybko można było by je uszkodzić.

W razie ewentualnej wymiany śmigieł należy zwrócić uwagę na oznaczenia. Są one opisane odpowiednio literami A i B. Wymiana zajmie tylko chwilę: wystarczy odkręcić jedną śrubkę za pomocą dołączonego do zestawu śrubokręta, zdjąć stare śmigło i w jego miejsce przykręcić nowe.

Pilot zdalnego sterowania

Początki były trudne. Nawet się zniechęciłem. Jednak po poprawnym skalibrowaniu Dron zachowuje się stabilnie (na pilocie znajdują się 3 suwaki, którymi można regulować drona Xblitz w 3 płaszczyznach).

Pilot zasilany jest zwykłymi paluszkami. Starczają one na dość długo. W sumie to od nowości nie wymieniłem ich ani razu.

Sterowanie odbywa się za pomocą 2 joysticków. Lewy odpowiada za unoszenie i obroty. Prawy za przechyły w odpowiednią stronę.

Na pilocie znajdują się także dodatkowe przyciski, którymi można włączyć nagrywanie lub robienie zdjęć. Jest nawet przycisk do robienia powietrznych ewolucji i zmiany czułości przyrządów (prędkości drona).

Podsumowanie

Wady:
– niska waga, przez co mniejsza odporność na podmuchy wiatru
– trzeba dobrze drona skalibrować by stabilnie się poruszał
– kamera mogłaby być lepszej jakości, ale z drugiej strony w tej cenie fajnie że jest

Zalety:
– cena / jakość
– niska waga
– dobry do nauki i dla początkujących
– stosunkowo długi czas lotu na 1 ładowaniu
– dołączona do zestawu kamera z miejscem na kartę Micro SD (w zestawie)
– możliwość robienia tricków wciskając 1 przycisk na pilocie
– fajny pilot zdalnego sterowania
– stosunkowo duży zasięg
– kolorowe diody, które informują o połączeniu z pilotem, rozładowaniu akumulatora
– dostępność części zamiennych

Skomentuj.