BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Aktualizacja Android 5.01 dla Samsung Galaxy S4 i9505

Już jest. Po długim wyczekiwaniu, poprawkach błędów, początkowych problemach Samsunga, wstrzymywaniu i wznawianiu aktualizacji. Co prawda obecna wersja Androida 5.01 Lollipop dla Samsunga S4 nie została jeszcze wydana oficjalnie w Polsce, to od kilku tygodni krąży już wersja 5.0 dla Niemiec (podobno z masą błędów). Była ona przede wszystkim instalowana przez niemiecki serwis Samsunga telefonom, które trafiały do nich ze względu na uszkodzony software. Obecnie została wstrzymana. Kilka dni temu jednak światło dziennie ujrzał oficjalny ROM dla Wielkiej Brytanii – I9505XXUHOB7 I9505YXYHOB5 (Black Edition). Cała aktualizacja zajmuje pond 2,5 GB. Nie czekając, zainstalowałem ją. Jak widać z powodzeniem.

Android Download Mode (Samsung)

Najnowszy rom dla GT-I9505 można pobrać z serwisu Sammobile #1.

Model: GT-I9505
Nazwa modelu: GALAXY S4 LTE
Region: United Kingdom (Black Edition)
Wersja: Android 5.0.1
Lista zmian: 3996895
Data wydania: Wed, 25 Feb 2015 15:44:46 +0000
Kod produktu: BTU
PDA: I9505XXUHOB7
CSC: I9505YXYHOB5

Instrukcja instalacji w 10 krokach:

 1. Rozpakuj pobrany plik z romem Android 5.01 Lollipop dla Samsung S4.
 2. Pobierz program Odin v3.09 #2.
 3. Rozpakuj pobrane archiwum ZIP z oprogramowaniem do instalacji ROMu.
 4. Otwórz Odin v.3.09, podłącz telefon i upewnij się że program wykrywa połączenie telefonu z komputerem via USB (powinien pojawić się komunikat o połączeniu).
 5. Zrestartuj telefon i uruchom go w trybie Download Mode (uruchom trzymając przycisk Home + Power + przycisk ściszania głośności).
 6. Podłącz telefon do komputera (jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś) i poczekaj na wykrycie przez program Odin połączenia.
 7. Dodaj plik z nowym firmware jako AP.
 8. Upewnij się, że opcja "re-partition" jest odznaczona.
 9. Kliknij start i czekaj cierpliwie.
 10. Telefon po instalacji zrestartuje się. Pojawi się logo Samsung. Proces pierwszego uruchomienia może zając nawet 30 minut. Jeśli chcesz zobaczyć postęp optymalizacji zainstalowanych aplikacji delikatnie naciśnij przycisk Power.

Pierwsze wrażenia po instalacji Android 5.01 na Samsungu GT-I9505 S4 LTE

 • Po zainstalowaniu nie jest wymagany WIPE, a wszystkie wcześniejsze ustawienia zostały zachowane.
 • Smartfon otrzymał nowego TouchWiza i jaśniejszą szatę graficzną (Material Design). Interfejs jest teraz jaśniejszy, prostszy i bardziej kolorowy.
 • Ikonki aplikacji oraz same czcionki są nieco większe, przez co czytelniejsze.
 • Pojawiły się nowe animacje przejść pomiędzy oknami.
 • Ekran blokady wyświetla dodatkowe informacje.
 • Przełączanie poszczególnych kart z aplikacjami odbywa się zdecydowanie szybciej. Aplikacje systemowe startują szybko. Te zainstalowane z Android Market startują z nieco większym opóźnieniem.
 • Zrezygnowano z przestarzałego Dalvika. Zastąpiono go Android Runtime (ART). System dzięki tej zmianie powinien pracować szybciej, a bateria trzymać dłużej.
 • Lepsza jakość połączeń głosowych dzięki obsłudze technologii HD Voice.
 • Android 5.01 nie zużywa tak dużo ramu jak wcześniejsza wersja, którą użytkowałem (Kit Kat).
 • Można ustawić czułość dotyku (na przykład gdy używamy telefonu w rękawiczkach).
 • Wysuwana belka z powiadomieniami nie zasłania teraz całego ekranu. Belka powiadomień wzbogaciła się o opcję wyszukiwarki (Szukacz) i szybkich połączeń.
 • Powiadomienie o otrzymanej wiadomości SMS nie zawiera domyślnie już podglądu wiadomości.
 • Aplikacje systemowe są stylizowane na Material Design np. aplikacja obsługująca sms, a komfort użytkowania zbliżony jest do obsługi nowego Gmail’a.

22 komentarze

 1. Można ustawić czułość dotyku (na przykład gdy używamy telefonu w rękawiczkach).

  Ja to mam w ZenFonie ASUS-a z Androidem 4.4. Żadna nowość.

 2. @quest u mnie w opcjach dopiero teraz się pojawiło. Wcześniej nie było (lub nie widziałem). Ale jednak stawiam na to, że Samsung ukrywał ten ficzer.

 3. U mnie zaś nadal nie ma ustawiania czułości dotyku, mimo 5 1. To nie jest kwestia wyłącznie wersji systemu.

 4. @lRem a jaki masz telefon?

 5. Jak responsywność? Nie łapie zwieszek, pracuje równomiernie szybko? Jak praca na baterii? Nie zużywa się szybciej?

  Na leciwym N7/2012 wgrałem piątą wersję i zostąłem mile zaskoczony. 4.4 łapał sporo lagów, tutaj pracuje równo i wydajnie. Bateria trzyma mniej więcej tyle, co wcześniej. Myślę, czy nie poszukać nowszej wersji romu dla mojego i9305 zamiast stockowego kitkata.

 6. @mt3o Powiem ci tak – telefon nie restartowany już 2 dni i nadal jest szybki. Wszystko chodzi cały czas tak samo szybko. Praca na baterii: wczoraj bawiłem się sporo to szybko schodziło. Dziś normalne użytkowanie, cały czas włączone wifi i bluetooth i jest jeszcze 60%. Według statystyk najwięcej zużywa ekran (11%), 5% android i 4% jądro systemu.

 7. Ale w wersji 4.4.2 systemu w S4 też można było dostosować poziom czułości dotyku :p

 8. Poziom czułości dotyku w S4 był już chyba w androidzie 4.2.2 z tego co pamiętam 🙂 także to żadna nowość. Jestem tylko ciekawy kiedy wyjdzie 5.0 na niebrandowane S4 w Polsce 🙂

 9. A jak z jezykiem polskim? Wszystko przetlumaczone na nasze?

 10. Witam, mam noobowskie pytanie 😉 czy aktualizacja poprzez ODIN wg powyższej instrukcji powoduje utratę gwarancji, jeśli telefon jest 'od operatora’?:D

 11. Ale nie było skrótu w pasku skrótów

 12. Oficjalnie to tracisz gwarancję bo to jest integracja w urządzenie nie przez autoryzowany serwis, a żaden serwis nie wgra Tobie softa innego niż masz

 13. @dexter wszystko po polsku. Nie zauważyłem angielskich kwiatków.

 14. @mateusz, xxx – różnie o tym mówią. To oficjalny rom Samsunga więc nie widzę w tym problemu. Co innego jak ktoś wgrywa Cyanogenmod czy inne wynalazki.

  Oficjalnie „debrandowanie telefonu programem Odin jest nieautoryzowaną ingerencją w system, która skutkuje utratą gwarancji oraz serwis może odmówić naprawy gwarancyjnej, z czego wnioskuję, że nie musi odmówić, a zależy to tylko od dobrej woli serwisanta, na którego się trafi.” Z zasady często trudno odróżnić że było to wgrane Odinem a nie Kiesem.

 15. Czy ta aktualizacja jest tez dla GT-I9506?

 16. Czy jeśli teraz mam androida 4.2.2 od nowości nic nie ruszane, i teraz zaaktualizuje od razu do 5.0.1 to wszystko będzie ok nie będzie żadnych problemów?

 17. @Maciek Ta jest dla GT-I9505. Nie zainstalujesz jej na GT-I9506
  @Kali jeśli wszystko zrobisz tak jak podaje instrukcja i nie będzie jakiś nieprzewidzianych problemów to wszystkie dane na Samsungu zostaną zachowane.

 18. Już jest od dawna

 19. System jest wgrywany przez odina, czyt. oficjalne narzędzie od samsunga, co oznacza że nie tracisz gwarancji.

 20. Po instalacji nowego systemu bardziej zżera baterie co robić? ??

 21. Dokładnie mam to samo, bateria niknie w oczach. Żałuję, że zaktualizowałem 🙁

 22. @nowy, tata co zrobić. Nic nie zrobisz. Raczej nowszego niż 5.01 nie dadzą.

Skomentuj.