BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Potęga introwertyków

Wielokrotnie w ostatnim czasie słyszałem, że się izoluję, dziczeję [?] (okropne słowo). Jak zwał tak zwał. I co? I będąc w mentalnej ciszy i samotności wpadłem za sprawą Jezucha na materiał (który jak sam stwierdził – jest najważniejszą rzeczą, jaką obejrzał w tym roku). Mowa o potędze introwertyków.

Susan Cain uważa, że:

 • ambiwertyk (pół introwertyk – pół ekstrawertyk) to idealny balans. Należy do niego dążyć. Przechylanie szali w jedną ze stron nie jest zbyt korzystne.
 • nie ma 100% introwertyków i 100% ekstrawertyków.
 • samotność zapewnia kreatywność i objawienia.
 • ludzie łatwo podążają za zdaniem najbardziej dominujących i charyzmatycznych osób wokół nich.
 • nie ma współzależności między krasomówstwem, a posiadaniem najlepszych pomysłów.
 • wielu zbyt bardzo przywiązuje uwagę do czynów niż myśli i moralności.

Charyzma i perswazja stają się przez to zbyt dominujące w życiu codziennym. Czy zmanipulowany charyzmą i perswazją świat przez jednostki dominujące (aktorzy, politycy, celebryci i „autorytety„) jest rzeczywistym obrazem naszej rzeczywistości? Na powyższe wartości kładzie się zbyt duży nacisk. Czy rzeczywiście jest to najważniejsze?

 • praca w grupach największym mitem współczesnej myśli intelektualnej.

Wielkie gówno przy założeniu, że od 30 do 50% ludności w poszczególnych krajach jest introwertykami. Dzieci, dorośli, pracownicy – stają się jeszcze bardziej alienowani i nieakceptowalni społecznie. A przecież mają tyle wspaniałych pomysłów, które w grupach potrafią być negowane ilekceważone.

 • Spokój, cisza, autonomia, luz, prywatność, wolność, samodzielność.

Powyższe elementy okazują się bardzo potrzebne. Dzięki nim możemy efektywnie pracować, kreować nowe pomysły i przemyślenia. Zarówno w domu, pracy, czy szkole.

Przydatne linki:
Susan Cain: Potęga introwertyków
Test osobowości – sprawdź czy jesteś introwertykiem, ekstrawertykiem, czy ambiwertykiem
Introwersja na wiki
Ekstrawersja na wiki

Wniosek: Tkwię w ambiwertyzmie

Wniosek: Buduj samemu swoją opinię o świecie

5 komentarzy

 1. Ty jesteś ekstrawertykiem 🙂 dzielisz się nawet info o Tesco, więc nie możesz być introwertykiem Panie 🙂

 2. @miron no nie jestem. W teście mi wyszło 60% ekstrawertyka i 40% introwertyka. 🙂

  Wrcając do introwertyków to można znaleźć taki podział:

  grupa A: samowystarczalny, pewny siebie, pracowity, z mocnymi postanowieniami, powściągliwy, lubiący zajęcia, które wymagają introspekcji.

  grupa B: nieśmiały, zamknięty w sobie, z niskimi umiejętnościami nawiązywania kontaktów z ludźmi, bojący się ludzi i robienia czegoś przed innymi, lubiący być zostawiony samemu.

 3. Mi wyszło 89% na introverted. Coś wygrałem?

 4. @pecet to pojechałeś teraz. 😀

 5. @pecet: dzielimy się wygraną, też mam 89% 😀
  Jakkolwiek nie wiem na ile uczciwie odpowiedziałem na pytania. Czasem może nam się coś wydawać, a życie pokazuje że jest inaczej.

  À propos pracy grupowej: musi być ktoś, kto przewodzi; ktoś kto ustali co kto ma robić, wtedy to działa. Taki „kapitan”, wysłuchujący propozycji i podejmujący decyzje. Jeśli ma to być ustalanie wszystkiego „między równymi”, to większość czasu i energii zajmie dyskusja na tematy bardziej lub mniej istotne.

Skomentuj.