BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Mistrzu, czemu tak dużo ćwiczysz? Bo ciągle robię postępy – rozwijaj własny mózg

Niedawno trafiłem na prezentacje mojego guru od poznawania własnego umysłu i mózgu – Włodzisława Ducha. Przedstawiał on sposoby na to, by nasz mózg z biegiem czasu był coraz to lepszy.

Angiogneza – tworzenie się nowych naczyń krwionośnych, zachodzi w mięśniach, sercu i mózgu – pod tym i innymi względami mózg jest jak mięsień, który można ćwiczyć.

Z badań wynika, że ćwiczenia fizyczne lepiej niż jakiekolwiek inne czynniki stymulują powstawanie czynników wzrostu i są w pewnym stopniu zalążkiem do dalszego rozwoju. W świecie zwierząt istnieją udokumentowane przypadki wzrostu liczby komórek mózgowych – na wiosnę mózgi ptaków śpiewających znacznie się rozrastają, by nauczyć się nowych dźwięków. Natura wymusza powstawanie nowych neuronów. Niestety zdarza się często, że ich rozwój (min. u człowieka) jest hamowany, także cywilizacyjnie – stres, depresja (powoduje utratę neuronów), także leki psychotropowe i narkotyki (łyżeczkowanie mózgu). Seks również stymuluje nasz mózg – podczas pieprzenia (celowo używam tego słowa, z reguły to samo, co stosunek seksualny, ale pieprzenie jest przyjemne, to drugie już nie) doznajemy takich stanów jak rozkosz, podniecenie, orgazm i poczucie miłości. To najprostsza droga do tego by wydzielić oksytocynę, dopaminę, fenyloetyloamina (pochodne amfetaminy).

Neuroplastyczność to zdolność mózgu by się zmienić w odpowiedzi na stymulację, doświadczenie, rezultaty własnego działania.

Co najlepsze w wyniku neuroplastyczności nasz mózg pobudza się, przez co uzyskujemy nowe umiejętności np. szybkie czytanie, czy obliczanie równań matematycznych w pamięci. Na podobnej zasadzie osoby niewidome słyszą lepiej (Projekt – widzenie przez słyszenie , można ściągnąć program na komórkę / PC / laptop i przy wykorzystaniu kamerki uczyć się widzieć przez dźwięki). Wpływ na nią ma:

 1. Gimnastyka mózgu – np. pamięć, uwaga, wyobraźnia, neurogames, kinezjologia, pisanie lewą ręką będąc praworęcznym, gry komputerowe,  
 2. Ćwiczenia fizyczne – podstawa rozwoju (10 km na rolkach powinno wystarczyć), wykonywanie odpowiednich, ogólnie dostępnych ćwiczeń może nawet z wiekiem zwiększać możliwości naszego mózgu,
 3. Właściwe odżywianie – polecam witaminę C i niacynę.
 4. Regulacja snu – nic nie robi lepiej jak drzemka (świadome śnienie),
 5. Stabilność emocjonalna – tylko trochę szaleństwa (no stress)
 6. Relacje interpersonalne – mózg jest towarzyski,
 7. Suplementy: witaminy, omega 3, kwas foliowy…  Ale bez przesady (z doświadczenia wiem, że od witaminozy wychodzi wysypka na skórze, pojawia się rozstrój żołądka).
 8. Muzyka, taniec i inne "synchronizatory" mózgu w tym żonglerka, sztuki walki,  
 9. Medytacja – kontrola uwagi, koncentracja, regulacja stanów emocjonalnych i neurofeedback (trening lepszej kontroli funkcjonowania umysłu wykorzystujący sprzężenie zwrotne parametrów fal mózgowych, więcej w pdf).
 10. Aromaterapia – olejki eteryczne pobudzają mózg, wykorzystywana od 5000 lat, ale słabo udokumentowane działanie. (Aktualnie marketing korzysta z tego dorobku).

13 komentarzy

 1. @sigvatr znam. kiedyś czytałem ale własnie zapomniałem adresu. tam bardziej taka strategia. ja ogólnie opisałem

 2. A tak nawiasem… co właściwie miałeś na myśli, pisząc:

  <cite>celowo używam tego słowa, z reguły to samo, co stosunek seksualny, ale pieprzenie jest przyjemne, to drugie już nie</cite>

  Seks z ukochaną (ukochanym) nie jest już przyjemny? Czyżby chodziło o „obowiązek małżeński”?

 3. można wyczuć subtelną różnicę między nazwaniem tego po ludzku a naukowo „odbyciem stosunku seksualnego”. to drugie to takie hmmm jakby seks nazywać „ruchami posuwisto zwrotnymi i wprowadzeniem męskiego członka do pochwy kobiety w celu reprodukcji gatunku”

 4. Ok, rozumiem. Ale i tak będę trzymał się zdania, oba są przyjemne;)

 5. Koval, w podręcznikach piszą „…w celu zdeponowania nasienia” i używają słowa penis, członek to też noga. 😉

 6. @maoam no dobra niech ci bydzie 😛

 7. Strona projektu „widzenie przez słyszenie” ma chyba na celu odstraszenie ewentualnych zainteresowanych…

 8. Właścicielu bloga, czemu masz włączoną w komentarzach tak idiotyczną funkcję jak zamiana znaków zapytania na idiotyczne animowane obrazki? Szkodliwość tego rozwiązania można zauważyć próbując odwiedzić link z pierwszego komentarza.

 9. @dodek żeby nie spamować po komentarzach. a tak na serio to wystarczy używać textile

 10. Rzeczywiście, dzięki temu jesteś wręcz niesamowicie zabezpieczony. Oczywiście spamerów to odstraszy (bo każdy bez wyjątku link zawiera znak zapytania, więc siłą rzeczy zostanie zepsuty), a normalnych użytkownikom to nie sprawia żadnych problemów. Rozumiem, że captcha dla anonimów to niewystarczajace rozwiązanie. Może napiszesz do Sparrowa, by wprowadził to globalnie…?

  Textile? Wuts dat?

  edited.

 11. cell spa

  foot massage machines

  foot massage machines

 12. タルカメラの子どもがなるようにしよださいハッシュパピーありますのでご注意くゃべりしていると大河ドラマ塚署が担当しそうなのね。
  http://www.renewalstl.com/

Skomentuj.