BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Opór przed robieniem zdjęć z bliska

Pierwsza i chyba najważniejsza zasada fotografii:

Jeśli twoje zdjęcia nie są dostatecznie dobre, to nie jesteś dostatecznie blisko.

Ważne by nie bać się podejść, zbliżyć. Wielu, w tym ja ma naturalne opory w tym by robić obcym rzeczom, często innym ludziom zdjęcia z bliska. W moim wypadku boję się ich reakcji, niechęci, złości. Szczególnie w Polsce – rodaków znam na tyle dobrze, że wiem na co ich stać. Czasami wolę sobie oszczędzić przykrości.

Athens '07 / Greece
Athens '07 / Greece

Czasami jednak mnie ponosi, głównie na wyjazdach. Opory znikają, a zdjęcia mają taki efekt jaki się zakłada. Po tym zresztą poznaję czy dany wyjazd / wypad / wycieczka była udana.

Athens '07 / Greece
Athens '07 - Syntagma / Greece
Athens '07 / Greece

Btw. Zdjęcia zrobione jeszcze starym sony 3,2mpx. Max jego możliwości.

Jedyna wątpliwość która zawsze miesza w głowie – „pytać czy robić bez pozwolenia„?

Culture Beat – Anything

7 komentarzy

  1. takie zdjęcia obcych ludzi uchwycone na ulicy są zwykle świetne… robić możesz, ale teoretycznie nie powinieneś ich potem publikować (parę dyskusji na ten temat już się przetoczyło przez sieć…)

  2. Imć @Koval, zależy od wyczucia sytuacji. Często sytuacja wymaga natychmiastowego refleksu. Ale za moment można uprzejmie zapytać i ewentualnie usunąć zdjęcie, jeżeli uczestnik kadru ma obiekcje. Oczywiście, czasem można doznać rozdeptania aparatu i ryja, ale to jest wpisane w ryzyko. Powtarzam, wszystko zależy od wyczucia. I szczęścia. Jeżeli otwarcie i uprzejmie zapytasz, pokazując ujęcie, to wątpię, czy często będziesz musiał ulegać presji i usuwać kadr. Twój wdzięk osobisty powinien Ci w tym dopomóc, he, he!

  3. nie no to fakt – ogólnie rzecz biorąc widzi się wyraz tego kogoś i jego zadowolenie bądź niezadowolenie wpisane w wyraz twarzy. no ale jak wiadomo nie koniecznie jest to regułą.

  4. „nie koniecznie jest to regułą”, ale Ty nie jesteś niezgułą! Potrafisz i zdjęcie wykonać i „zdjętego” przekonać!
    A jak dojdziesz do jeszcze większej wprawy, to przypuszczam, że znajdą się i tacy, co będą skorzy Ci płacić za to, że zechcesz ich zauważyć w swojej łaskawości! I tego Ci życzę! Z całego serca!

  5. @kkk dzięki. mogę teraz spokojnie iść spać. dobranoc

  6. Tej, ale wszystkie zdjęcia które zamieściłeś do tego wpisu to zdjecia ludzi z któtymi spałeś na jednej podłodze i jadłeś z jednej miski 😛 nie rozumiem problemu 😛 należało wstawić inne foty:)

  7. @izka hehe no dlatego je tu wstawiłem bo jako tako nie robie obcym zdjęć 😛

Skomentuj.