BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Czy druk 3D ma szansę zrewolucjonizować medycynę?

Współczesna medycyna rozwija się błyskawicznie. Każdego roku pojawiają się nowe lekarstwa oraz urządzenia badawcze, których zadaniem jest ratowanie ludzkiego zdrowia i życia. Okazuje się, że druk przestrzenny to technologia, w której pokładane są w tym względzie ogromne nadzieję.

Funkcjonalne protezy

Fakt, że druk 3D pozwala na produkcję obiektów, jakie są wierne projektom w najdrobniejszych szczegółach sprawia, że ma on szansę znaleźć swoje zastosowanie w drukowaniu zaawansowanych protez. Amerykański nastolatek – Easton LaChapelle zaprojektował niezwykle funkcjonalną protezę ręki. Jej tajemnica tkwi w odczytywaniu fal mózgowych człowieka, który z niej korzysta. Dzięki temu, proteza jest wprawiana w ruch w zasadzie tak samo jak zwyczajna ręka. Wynalazek stał się na tyle przełomowy, że młody człowiek został zaproszony do Białego Domu, gdzie swoje dzieło zaprezentował w obecności Baracka Obamy. Co ciekawe, proteza może być dostępna dla każdego. Koszt jej wyprodukowania to 250 $. Podobne osiągnięcie znalazło się na koncie Uniwersytetu Nottingham. Richard Hague wykonał projekt ręki, która jest w stanie wyczuwać elementy, jakich dotyka. Drukowane protezy mają być tanie, a ich proces produkcyjny będzie zdecydowanie krótszy niż dotychczas, co daje im niekwestionowaną przewagę nad obecnymi rozwiązaniami. Ogromne zainteresowanie wzbudził również posiadający ażurową strukturę gips. Cechuje się trwałością i doskonale usztywnia złamaną kończynę, ale dzięki swojej budowie pozwala skórze oddychać. Jest również lekki, dlatego noszenie podobnego gipsu nie stanowi niepotrzebnego obciążenia.

Implanty

Druk przestrzenny jest dzisiaj wykorzystywany w produkcji implantów, również tych, które są umieszczane wewnątrz ludzkiego ciała. Podobnie jak w przypadku drukowania protez, technologia ma być szybka i tania. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim implanty stawowe wykonane na bazie druku 3D. Obiekt do złudzenia przypomina ludzkie stawy. Posiada charakterystyczną chropowatą powierzchnię, natomiast jego wnętrze jest na stałe wypełnione. Ludzkie kości mogą się z implantem zrosnąć. Przykładem zastosowania drukowanych implantów jest Oxford Performance Materials. Amerykańska firma [#1] dokonała przełomu w medycynie, ponieważ na bazie skanu stworzyła implant czaszki, który był rekonstrukcją aż 75% całej jej powierzchni. Wykorzystano go do przeprowadzenia ratującej życie operacji. Jej szczegóły nie są bliżej znane, co ma chronić pacjenta. Firma szacuje, że stworzenie wiernego implantu zajmuje około 14 dni.

Druk przestrzenny otwiera medycynie nowe drzwi rozwoju. Poza drukiem implantów oraz protez, możliwe staje się drukowanie innych elementów ciała człowieka, między innymi jego naczyń krwionośnych. Obecnie, siły świata nauki skupiają się także na wydruku organów. Warto podkreślić, że ludzkość może się pochwalić pierwszymi sukcesami w tej dziedzinie. Naukowiec Anthony Atala zdołał wydrukować nerkę, jaka mogłaby być bezpiecznie wszczepiona człowiekowi, natomiast Centrum Laserowe, mieszczące się w Hanowerze, podjęło próby których celem jest wydrukowanie skóry, ludzkiego organu o największej powierzchni.

Skomentuj.