BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Jak sprawić, aby święta wielkanocne były niezapomniane? Tradycje, które warto kultywować

wielkanoc

Wielkanoc to czas, kiedy rodzina spotyka się przy wspólnym stole, ale również kultywuje różne tradycje rodzinne. Wspólne malowanie pisanek i opowiadanie przy tym historii z młodości i dzieciństwa, to świetna okazja, aby spędzić przyjemnie razem czas i przy okazji więcej o sobie się dowiedzieć. Dzieci uwielbiają słuchać historii babć, dziadków i rodziców, na co w codziennym zabieganiu często brakuje czasu. Wszak w święta chodzi o to by być razem i na chwilę zatrzymać się w pędzie życia, nabrać odrobinę dystansu, znaleźć chwilę na refleksję i odpoczynek. Tradycje są czymś co spaja rodzinę i sprawia, że na święta czeka się przez cały rok. W Wielkanoc można postawić na wspominki przy przeglądaniu albumu na zdjęcia wsuwane, czy rodzinnych filmach, a także tradycje typowo świąteczne.
niezapomniana-wielkanoc

Wspólne przygotowanie i spożywanie święconki

wielkanoc-tradycje

Każde święta mają swoje stałe punkty, bez których nie byłyby takie same. W Święta Wielkanocne jest to przygotowywanie potraw, które potem święci się, po to by zapewniły rodzinie zdrowie, a także, by nigdy ich nie zabrakło. Wiele potraw ma również swoją symbolikę – jajko jest symbolem nowego życia, a baranek z ciasta chlebowego, tudzież cukru czy czekolady – zwycięstwo dobra nad złem. W koszyczku wielkanocnym nie może zabraknąć także chleba i soli – wszak one zapewniają przetrwanie. Chrzan dodaje krzepy i siły, a ser symbolizuje symbiozę człowieka z naturą. Aby zapewnić rodzinie dostatek według tradycji trzeba do koszyczka włożyć wędlinę. Wszelkie wypieki są symbolem umiejętności i doskonałości. Najważniejsze jest jednak wspólne spożywanie potraw, możliwość rozmowy, pośmiania się czy zadumy, czyli coś na co nie ma czasu na co dzień, gdy wszyscy mijają się, spożywając posiłki w pośpiechu, aby jedynie zaspokoić głód. Posiłek spożywany w miłej atmosferze wzmaga produkcję endorfin i powoduje wzrost zadowolenia.

Malowanie i wydrapywanie wzorów na jajkach

Kolejną tradycją, która staje się coraz bardziej zapomniana jest farbowanie jajek i wydrapywanie, malowanie bądź wyklejanie na nich wzorów. To wspaniała zabawa przede wszystkim dla dzieci, a także możliwość spędzenia wspólnie czasu. Dziadkowie mogą zorganizować konkurs na najpiękniejszą pisankę. Techniki zdobienia jajek mogą być różne, można umieścić na nich kaligraficzne napisy malowane tuszem albo wycinanki ludowe bądź też wydrapane obrazy i desenie. To okazja do rozmowy z dzieckiem na którą na co dzień nie ma się czasu. Choć pisanki zwykle ozdabia się jeszcze przed świętami, są i tacy, którzy zostawiają tę czynność na same święta, a jajka trafiają potem jako dekoracja na stół.

Coroczne uzupełnianie albumu na zdjęcia

zdejcia-wielkanocne

Są także i tradycje, które ze świętami mają niewiele wspólnego, jednak są szczególnie hołubione. Należy do nich tworzenie świątecznych rodzinnych portretów, które trafiają potem do albumu na zdjęcia. Wykonywaniu zdjęć może towarzyszyć zwyczaj zakładania kostiumów tematycznych, co sprawia, że zdjęcia stają się ciekawsze, a samo przygotowanie do ich wykonania jest doskonałą zabawą. Kostiumy mogą być związane ze świętami lub odbiegać tematyką od Wielkanocy. Przy przeglądaniu w kolejnym roku albumu na zdjęcia wsuwane może być sporo śmiechu i wspomnień, a o to przecież chodzi, by miło spędzać czas. Tworzy się również osobliwa kronika rodzinna, która przypomina także o tym, że czas pędzi do przodu, nie warto tracić go na animozje i skupić się na tym, co nas łączy, cieszy i odłożyć choć na jeden dzień troski życia codziennego i co jest w życiu ważne.

Śmigus-dyngus

Zwyczaj oblewania się wodą w drugi dzień Świąt Wielkanocnych jest uwielbiany przez chłopców i mężczyzn i niezbyt lubiany przez kobiety. Są jednak i takie miejsca, gdzie w kwestii oblewania się istnieje równouprawnienie i każdy może sprawić sobie wzajemnie „zimny prysznic” dla orzeźwienia. Dla dzieci ten zwyczaj jest świetną zabawą, nie warto zatem im tego zabraniać, przypominając o pewnych granicach. Symbolika lania wodą to oczywiście oczyszczenie, ale w sensie metaforycznym, czyli pozbycie się negatywnych myśli, zawiści, zazdrości czy pesymizmu. Kiedyś śmigus-dyngus miał charakter matrymonialny i miał gwarantować powodzenie i płodność. Obecnie to po prostu świetna zabawa dla najmłodszych, a dla dorosłych okazja do spotkań w szerszym rodzinnym gronie.

Ponieważ przygotowania do świąt są czasem wzmożonej pracy, warto w święta po prostu się zrelaksować. Tradycją może być nawet rodzinny spacer czy seans filmowy. Bo każdy ma prawo do relaksu w taki sposób, który rzeczywiście pozwala mu na odcięcie się od codzienności. Nic nie narzucając zachęcamy jednak do kultywowania tradycji, np. wspólnego wklejania zdjęć do albumu.

Skomentuj.