BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Bezpieczeństwo Ukrainy – czy nadal grozi jej realne zagrożenie ze strony rosyjskiej?

ukraina

Bezpieczeństwo Ukrainy to częsty temat podejmowany przez polityczne wiadomości. Czy nadal realne jest zagrożenie dla suwerenności tego państwa ze strony rosyjskiej? Ukraiński rząd wskazuje, że nawet budowa gazowego rurociągu Nord Stream 2 jest wymierzona w to państwo. Jak odbiera te informacje pozostała część Europy?

cue-2729816_1280

Specjaliści i komentarzy sytuacji geopolitycznej w Europie potwierdzają, że Rosja jest dobrze uzbrojona i przygotowana do prowadzenia konwencjonalnych działań wojennych wobec krajów nadbałtyckich, w tym Ukrainy. Czy jednak zagrożenie jest realne? Zwłaszcza w perspektywie opieki Sojuszu Północnoatlantyckiego?

Czy Rosję stać na zbrojną napaść na Ukrainę?

Według opinii analityków podanych do publicznej wiadomości, Ukraina może być realnie zagrożona, bo Putina stać na rozpoczęcie konwencjonalnych działań zbrojnych, jednak musi rozważyć odpowiedź ze strony Sojuszu i wszystkie jej konsekwencje. Zajęcie Krymu przez Rosję dało temu państwu strategiczną przewagę, ponieważ to miejsce, w którym faktycznie można koncentrować siły zbrojne. Stąd też każde prowadzone tam manewry, odbierane były przez prezydenta Ukrainy jako realne przygotowania do zbrojnej inwazji na jego kraj. Dokonując jednak zbrojnej napaści na jakikolwiek kraj w Europie, atakujący musiałby się liczyć z natychmiastową odpowiedzią NATO, o którego sile w znacznej mierze decydują dziś amerykańscy żołnierze, stacjonujący na naszym kontynencie, w tym w Polsce. Dużo bardziej realne wydaje się zagrożenie ekonomiczne.

Nord Stream 2 a sprawa suwerenności Ukrainy

Szef polskiego rządu wskazuje na budowę bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 jako na realne osłabienie suwerenności Ukrainy. Podważa komercyjność tej inwestycji, zwracając uwagę, że nowy gazociąg, uczyni rurociągi ukraińskie, którymi obecnie płynie gaz z Rosji do Europy, zupełnie niepotrzebnymi. O ile sprawa Nord Stream 2 wywołuje wiele kontrowersji, to opinie na ten temat są w Europie podzielone. Również sekretarz generalny NATO nie chce zająć oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Jednak osłabienie Ukrainy pod względem ekonomicznym wydaje się dużo bardziej realne niż zbrojna napaść rosyjskich wojsk.

Niemniej jednak amerykańscy eksperci jeszcze na początku bieżącego roku ostrzegli, że wojska rosyjskie są znacznie lepiej przygotowane do inwazji niż siły NATO, które będą musiały ewentualnie ją odeprzeć. Zwracają również uwagę na powtarzające się cyberataki w krajach bałtyckich, a także niekonwencjonalne działania operacyjno-wywiadowcze. Ta forma ataku przeciwnika jest dużo tańsza niż działania zbrojne i nie spowoduje destabilizacji sytuacji gospodarczej w tym państwie.

Czytaj także: Jak napływ imigrantów może wpłynąć na gospodarkę

16 komentarzy

 1. Magdalenka

  Super artykuł, właśnie niedawno się zastanawiałam co się dzieje na Ukrainie, w mediach wszystko ucichło

 2. Wątpię, czy w najbliższym czasie Rosja zaatakuje Ukrainę. Po ostatnich sankcjach, Rosja bardzo to odczuła i nie chce ich więcej. Ale w przyszłości może być różnie.

  • Też uważam, że póki co muszą trochę przygasić popiół, ale nie jest powiedziane, że nigdy…

 3. Zawsze grozi jej zagrożenie. Ale Rosja chyba bardziej woli jednak zaatakować małą Estonię.

 4. rosja to ciagle zagrozenie dla nich… cisza przed burza jak mowia

 5. masakra

 6. Pewnie że ciągle jej grozi

 7. z duzej chmury maly deszcz

 8. Myślę, że przez dłuższy okres czasu będzie spokojnie

 9. Biedacy 🙁

 10. to jest masakra co się teraz dzieje

 11. straszne 🙁

 12. No i jak widać, grozi i to spore niebezpieczeństwo.

 13. Tragedia 🙁

 14. Niestety tak!

Skomentuj.