BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Naprawa ekranu LCD monochromatycznego za pomocą suszarki

naprawa elektroniki

Z racji tego, że uległ awarii jeden z termostarów pokojowych (Eurotronic Comet Z-wave), postanowiłem zaryzykować i zastosować stary sprawdzony sposób na naprawę elektroniki poprzez wygrzewanie.

Prawdopodobną przyczyną usterki było odklejenie się taśmy sygnałowej ekranu LCD. Problem ten często występował w starych telefonach marki Nokia. Wówczas ekran co prawda wyświetlał komunikaty, ale by je odczytać należało telefon trzymać pod innym kątem lub przycisnąć szybkę ekranu.

Uszkodzony kontakt styków wyświetlacza naprawia się klejem przewodzącym. Minus tego rozwiązania jest taki, że praktycznie nie jest to wykonalne w warunkach domowych. W dodatku całe urządzenie należałoby rozebrać. Sposób z wygrzewaniem jest o tyle bezpieczny, że w żaden sposób nie ingeruje mechanicznie w konstrukcję urządzenia.

W celu naprawienia termostatu użyłem suszarki. Proces wygrzewania ekranu LCD można zobaczyć na poniższym filmiku. Polega na rozgrzaniu ekranu do wysokiej temperatury, by ten zrobił się cały czarny. Następnie należy odczekać do wystygnięcia ekranu i czynność powtórzyć. W moim wypadku ekran odzyskał pełną sprawność za 5-tym razem.

Skomentuj.