BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Fototapety – sposób na modną aranżację wnętrza

dom

Pamiętacie lata 90′ i modę na ogromne kiczowate fototapety. Wówczas każdy marzył o plaży na Karaibach, romantycznym Paryżu nocą czy innym sielankowym widokiem – najczęściej w formie zielonej łąki lub lasu. Swoje marzenia często uwidaczniał na ścianie jako fototapetę. Sam miałem taką w przedpokoju, na klatce schodowej. A raczej moi rodzice.

Od tamtego czasu minęło już ponad 20 lat, a moda na fototapety znów powraca. Tym razem w nieco innym guście. Jednym słowem fototapety wracają do łask i przeżywają swoją drugą młodość.

Jakby nie patrzeć to prosty sposób na szybką, oryginalną aranżację wnętrza. 20 lat temu nie było za bardzo w czym wybierać. Technologia druku również nie była zbyt zaawansowana. Obecnie do dyspozycji jest kilkanaście tysięcy wzorów, które można z powodzeniem dobrać do swojego wystroju i charakteru wnętrza. Technika druku również przeszła swoistą rewolucję. Stosuje się lepszej jakości materiały (np. technologia HP Latex Printing, dzięki której tusz jest bezwonny i w 100% bezpieczny dla zdrowia) i o wiele lepszej jakości zdjęcia. To wszystko sprawia, że w ten sposób wydrukowane fototapety wyglądają bardzo realistycznie.

Pasują do każdego wnętrza

Fototapety dają możliwość stworzenia bardzo nietypowej stylistyki wnętrza. Otwierają nieograniczone możliwości w doborze kolorystyki, wzoru, rozmiaru, faktury czy sposobu wykończenia. Skutecznie ożywiają pomieszczenie. Czynią wnętrze bardziej intrygujące. Z powodzeniem fototapety wykleja się w biurach, obiektach użyteczności publicznej (restauracje, bary, puby), pokojach, przedpokojach, salonach w celu powiększenia pokoju, kuchniach w miejsce zniszczonych płytek czy nawet łazienkach, gdzie wilgotność jest duża.

Mogą to być widoki na przykład morze, góry, las, łąki lub wiele, wiele innych. Równie popularne są takie wzory ze zwierzętami, roślinami lub miksem kolorów i nieokreślonymi abstrakcyjnymi wzorami.

Jeszcze do niedawna modne było wyklejanie całych ścian w fototapecie. Obecnie ten trend trochę się zmienił. Bardziej trendy jest wkomponowanie zakupionej fototapety we wcześniej przygotowany fragment ściany. Dość popularne jest stworzenie czegoś na kształt trójwymiarowej ramy by fototapeta nawiązywała swoją formą do klasycznego obrazu wieszanego na ścianie.

Fototapeta nie jedno ma imię

Obecna technologia druku pozwala na druk fototapety na różnych materiałach:

Winyl – fototapetę wydrukowaną na winylu montuje się na klej naniesiony na ścianę. Ta forma grafiki nadaje się do naklejenia na gładkie i równe ściany. Do montażu używa się suchej ściereczki, dzięki której dociska się tapetę do ściany, jednocześnie pozbywając pęcherzyków powietrza. Minusem tego rozwiązania jest brak możliwości przeniesienia grafiki w inne miejsce.

Winyl Premium – materiał ten ma podobne właściwości do standardowego winylu. Przy czym montuje się go za pomoc mokrej ściereczki. Ten rodzaj materiału ceniony jest także za właściwości izolacyjne – wygłusza dźwięki i ociepla wnętrze. A dodatkowe pokrycie laminatem dodatkowo zabezpiecza grafikę i uodparnia go na wilgoć, zabrudzenia i zadrapania.

Stick – wielokrotnego użytku fototapeta drukowana jest na specjalnym papierze samoprzylepnym. Montaż jest ułatwiony przez zawarty na wewnętrznej powierzchni klejowi. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowego kleju do tapet. Fototapetę na takim papierze można przykleić na dowolnej płaskiej powierzchni. Także ma meblach. Co ciekawe – taką fototapetę możemy wielokrotnie odklejać i zmieniać miejsce jej ekspozycji.

Skąd wziąć oryginalną fototapetę?

Najwłaściwszą odpowiedzią w tym wypadku jest Internet. W polskiej sieci jest wiele sklepów oferujących usługę druku fototapety. Te najlepsze jak Pixers http://pixers.pl/fototapety umożliwiają również stworzenie fototapety z własnego zdjęcia, dostosowanie grafiki do wielkości pomieszczenia i odpowiednią obróbkę zdjęcia poprzez nałożenie odpowiednich filtrów w kreatorze. Tak naprawdę wystarczy, że wymyślimy, gdzie chcemy mieć fototapetę w domu. O resztę zatroszczą się specjaliści w drukarni. Jeśli nie podoba nam się żaden z wzorów znalezionych u producentów i sprzedawców, zamawiamy tapetę, na której jest wydrukowane zdjęcie wykonane przez nas samych.

Skomentuj.