BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Zanim wyrzucisz starego laptopa – porady eksperta

utylizacja sprzetu komputerowego

Stary, wysłużony już laptop traktowany jest dziś jako typowy złom, którego należy się jak najszybciej pozbyć. A jak wiadomo, najszybszą drogą do pozbycia się takiego sprzętu jest jego zwyczajne wyrzucenie. Tylko pytanie – czy to jednak słuszne rozwiązanie? Czy można w ogóle wyrzucić elektronikę do dowolnego kontenera?

Segregacja odpadów to podstawa!

O potrzebie segregacji odpadów mówi się w zasadzie nie od dziś. Nie chodzi tu przecież tylko o oddzielanie plastiku od papierów, ale też o pozostałe odpady, którymi są na przykład komputery i inne urządzenia. Nie bez powodu w sklepach znajdują się specjalne pojemniki na zużyte baterie. Ponadto po coś też istnieją punkty, które zbierają wysłużoną elektronikę. To oznacza, że nie można takiego laptopa tak po prostu wyrzucić do pierwszego lepszego kontenera, wraz z innymi śmieciami. Należy umieścić go w odpowiednim miejscu. Jednak zanim to nastąpi, warto jeszcze pomyśleć o kilku ważnych kwestiach.

Pozbycie się laptopa z dyskiem to duże ryzyko

Nawet mocno wysłużony laptop, który często sam się wyłącza z powodu przegrzania, ma w sobie dysk, który gromadzi wszystkie dane latami zapisywane przez użytkownika. Mogą to być dokumenty urzędowe, CV z danymi teleadresowymi, hasła do kont na portalach społecznościowych i kont bankowych, a także dane bliskich oraz zdjęcia. Nieprawidłowe usunięcie wybranych plików sprawia, że te lądują w koszu, z którego bez problemu można jeszcze je przywrócić. Jeżeli więc taki laptop trafi do kontenera, a stamtąd wpadnie w niewłaściwe ręce, pozyskane dane z jego dysku będą mogły zostać wykorzystane. Na szczęście są na to sposoby.

Profesjonalne czyszczenie dysku i oddanie laptopa do skupu

Są punkty, które świadczą usługi w zakresie profesjonalnego czyszczenia dysków. Usługa nie jest zbyt kosztowna, a z dysku usuwane są wszystkie pliki i to bezpowrotnie. Zwykle w takich miejscach znajduje się też skup zużytych komputerów np. www.skupit.pl Gdy ktoś nie ma innych zamiarów, może pozostawić tam swój sprzęt, za co jeszcze otrzyma pieniądze, jeżeli ten będzie cokolwiek wart. Dzięki takim działaniom, jeszcze do niedawna użytkownik laptopa może wyeliminować ryzyko ponownego wykorzystania danych zapisanych na dysku, przez osoby do tego niepowołane. Nawet jeżeli laptop ten ma trafić do rąk biednych ludzi, znajomych, czy kogoś z rodziny, warto wcześniej skorzystać z usługi czyszczenia dysku. Nigdy nie wiadomo do kogo trafi w dalszej kolejności i co kto z nim zrobi.

Porada eksperta!

Zepsuty laptop zdaniem jego użytkownika jest jeszcze sprzętem do odratowania dla informatyka lub osoby, która ma nieco większą wiedzę w zakresie komputerów. Dlatego nam może wydawać się, że laptop jest kompletnie zniszczony i nie da się odzyskać jego zawartości. Ekspert zaś poradzi sobie z tym problemem. Może nawet doprowadzi ten sprzęt do stanu użyteczności. A wówczas odzyskanie samych danych z dysku, będzie dla niego zwykłą „kosmetyką”.

Stary laptop, który się nie włącza za pierwszym razem lub wyłącza, gdy się przegrzeje, jest jeszcze sprzętem do odratowania. Oczywiście nie zrobi tego jego obecny użytkownik, ale za to ekspert w dziedzinie sprzętu komputerowego, nie będzie miał z tym większego problemu. Dlatego bez względu na stan techniczny laptopa, nie powinno się go wyrzucać ani oddawać bez wcześniejszego usunięcia danych z dysku. Tak przynajmniej radzą eksperci, którzy już niejednokrotnie spotkali się z sytuacją, w której to z laptopa trafiającego w niewłaściwe ręce, odzyskano bardzo ważne dane i wykorzystano je, co źle się skończyło dla poprzedniego właściciela.  

3 komentarze

  1. O tym, że dysk można sobie w zaciszu domowym wyczyścić, to już nie wspomnisz? W ogóle, czy w regulaminie tego serwisu nie ma, że nie wolno wstawiać reklam?

  2. @Sigvatr spoko. Wyczyścić a najlepiej jeśli są dane wrażliwe oddać do specjalistycznej firmy która wystawi specjalny certyfikat z czyszczenia dysku.

    Niedługo siłą rzeczy będę musiał przenieść się na zewnętrzny serwer bo jak wiesz Joggera to ostatnie tchnienie.

  3. mam do wyrzucenia trzy laptopy,szukałem gdzie to mogę oddać,dla mnie to zbyt odległe punkty,spróbuje na OLX oddam za darmo,na dyskach nic nie ma bo niby skąd,kolega miał podesłać wnuczka co chodzi do technikum,ale ani kolegi ani wnuczka,wszystkie trzy działają choć są wiekowe,

Skomentuj.