BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

20 rzeczy, które warto wiedzieć o Narodowej Loterii Paragonowej

Loteria Ministerstwa Finansów cieszy się dużym zainteresowaniem polskich konsumentów. Świadczy o tym fakt, że tylko w dwóch pierwszych tygodniach października zarejestrowano w niej ponad 4 000 000 paragonów fiskalnych. Nic więc dziwnego, że ciągle pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące zasad udziału w zabawie, branży premiowanej czy też zgłoszeń rezerwowych. Oto 20 rzeczy, które powinien wiedzieć każdy uczestnik Narodowej Loterii Paragonowej.

loteria paragonowa

 1. Organizatorem loterii jest Unique One Sp. z o.o. (na mocy umowy podpisanej z Ministerstwem Finansów).
 2. Zgłoszenia do loterii przyjmowane są od 1.10.2015 r. do 30.09.2016 roku.
 3. W loterii można zgłosić dowolną liczbę paragonów fiskalnych wystawionych na kwotę co najmniej 10 zł. Dokument ten trzeba zarejestrować w miesiącu zakupu towaru lub usługi.
 4. Uczestnikiem loterii może zostać jedynie osoba pełnoletnia.
 5. Faktury, rachunki i paragony niefiskalne nie biorą udziału w loterii.
 6. W czasie dokonywania zgłoszenia należy wprowadzić następujące dane z paragonu fiskalnego: NIP podatnika, numer unikatowy kasy rejestrującej, kolejny numer wydruku, datę sprzedaży oraz kwotę brutto.
 7. Uczestnik musi zachować zarejestrowany paragon fiskalny.
 8. Założenie konta na stronie internetowej loterii odbywa się automatycznie – przy zarejestrowaniu pierwszego paragonu fiskalnego.
 9. Aby uczestniczyć w losowaniu nagrody specjalnej – samochodu osobowego Opel Insignia – należy w okresie zdefiniowanym w regulaminie dokonać zakupu w branży premiowanej za minimum 10 zł i zarejestrować otrzymany paragon na stronie internetowej loterii.
 10. Branża premiowana to typ działalności, w której zakup umożliwia udział w losowaniu nagrody specjalnej. Będzie się ona zmieniała co 3 miesiące. Pierwszą premiowaną branżą zostało „fryzjerstwo oraz pozostałe zabiegi kosmetyczne”. Kolejnymi będą: prywatna praktyka lekarska i dentystyczna, naprawa i konserwacja samochodów oraz gastronomia.
 11. Co miesiąc, począwszy od listopada, będą przeprowadzane 2 losowania.
 12. Nagrody w loterii to: 12 samochodów osobowych Opel Astra i 4 Opel Insignia, 72 laptopy Lenovo Thinkpad oraz 84 tablety iPad Air 2.
 13. Wszystkie nagrody w loterii są zwolnione z podatku.
 14. Nagrody nie można wymienić na inną lub zażądać wypłaty jej wartości w gotówce.
 15. Po losowaniu zwycięzcy otrzymają e-maila z potwierdzeniem wygranej. Następnego dnia organizator skontaktuje się z nimi również telefonicznie
 16. Relacje z losowania nagród I stopnia i specjalnych można obejrzeć na żywo w TVP Regionalna o godzinie 21:00 (ich terminy są podane na stronie loterii). Nagrania są także udostępniane na kanale loterii w serwisie You Tube.
 17. Nagrody, które nie zostaną wydane, przechodzą do puli losowania dodatkowego.
 18. W losowaniu nagród I oraz II stopnia wyłaniane są 2 zgłoszenia rezerwowe. Jeśli weryfikacja zwycięskiego paragonu przebiegnie negatywnie, wygrana może przejść na zgłoszenie rezerwowe.
 19. Informacji na temat loterii udziela infolinia, dostępna od poniedziałku do piątku pod numerem 22 549 30 50. W okresie od 1.10.2015 do 30.09.2016 działa ona w godzinach 10:00-20:00, natomiast od 1.10.2016 do 23.02.2016 w godzinach 10:00-18:00.
 20. Regulamin Narodowej Loterii Paragonowej można znaleźć na stronie loteriaparagonowa.gov.pl

Pierwsza w Polsce loteria z paragonami fiskalnymi wystartowała 1 października 2015 roku. Celem akcji jest zarówno promowanie dobrych nawyków wśród konsumentów, jak i wspieranie rzetelnych przedsiębiorców. Ponadto, akcja ma zmobilizować konkretne grupy zawodowe do prowadzenia sprzedaży zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz do płacenia podatków. Stąd m.in. wziął się pomysł na obowiązującą przez kwartał branżę premiowaną i dodatkowe losowanie pochodzących z niej paragonów.

Loteria ma się również przyczynić do zmniejszenia „szarej strefy”, a w konsekwencji – zwiększenia wpływów do budżetu państwa.

Artykuł przygotowany we współpracy z Polskim Centrum Kas Fiskalnych.

2 komentarze

 1. Zmobilizować, niby w jaki sposób?
  Prawdę mówiąc to rzetelni przedsiębiorcy zawsze drukują i wydaja paragony, bez potrzeby konkursów itp.
  Nierzetelni zazwyczaj nie drukują i nie wydają paragonów. To są tzw „dziady”. I tu żadna loteria nie pomoże.
  Miałem ostatnio możliwość kupowania desek na altanę w tartaku. Nie było problemu z przygotowaniem towaru, takiego jaki chciałem, ale na prośbę o jakiś paragon czy rachunek, odpowiedzią było że w takim wypadku doliczy mi 23% VAT-u. Jak stwierdziłem że VAT i tak odzyska, dziad stwierdził że nie będzie sobie robił problemów, a korzystanie z firm rachunkowych jest bardzo drogie.
  Mogłem kupić deski w składach budowlanych i rachunek bez problemu otrzymam, lecz przygotowanie towaru o jaki prosiłem nie było możliwe. Ceny w składzie jak i u tego dziada z tartaku podobne, chociaż skład doliczał VAT.
  A wracając do loterii , to uważam że nie chodzi tu o jakąś mobilizację przedsiębiorców ale o wyciągnięcie danych, tych co biorą udział w tej loterii. Nie zdziwi mnie kiedy będą telefony reklamujące jakieś pierdoły bo firma sprzeda te nasze dane innym.
  Następna sprawa to że będą mieli wgląd co kupujemy i ile wydajemy. To jest ciekawy materiał dla urzędu skarbowego jak i firm które robią statystyki itp.
  Wygrana w tej loterii to tak jak trafić szóstkę w toto lotka, bo mimo wszystko chętnych będą miliony. A to dlatego że biedniejemy z roku na rok.
  Pewnie tworzenie tej loterii ma na celu wyprowadzenie kasy z budżetu i duże korzyści ma tez firma obsługująca to całe zamieszanie.
  Czy warto brać udział? -Nie warto.

 2. Ja biorę udział w loterii. Do tego celu wykorzystuję numer na kartę (jeszcze nie zarejestrowany i na pewno nie będzie zarejestrowany) i specjalnie założony mail. Rejestruję paragony pozbierane od całej rodziny wiec US niech sobie analizuje moje wydatki. I tak nie będzie wiedział kto i co…. no chyba że coś wygram – wtedy będzie mi to wisiało szczerze mówiąc….

Skomentuj.