BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Gdyby pieniądze nie miały znaczenia

Pierwszy wpis 2013 roku zacznę od mowy Alana Wattsa, brytyjskiego filozofa, mówcy, pisarza. Napisał ponad 25 książek i licznych artykułów dotyczących tożsamości osobistej, natury rzeczywistości, wyższej świadomości, sensu życia i niematerialnego wymiaru szczęścia.

Pomyśl głęboko czego pragniesz i gdzie chciałbyś teraz być. Często zadaję pytanie w poradni zawodowej dla studentów, gdy ci przychodzą do mnie i mówią: – Za chwilę kończymy szkołę i nie mamy najmniejszego pomysłu co chcemy robić. Więc zawsze zadaje pytanie – Co byś robił, gdyby pieniądze nie miały znaczenia? Czy tak naprawdę cieszyłbyś się swoim życiem?

To niesamowite, że w wyniku naszego systemu edukacji, tłumy studentów mówi – Cóż, chcielibyśmy być malarzami, poetami, pisarzami, ale jak każdy wie w ten sposób nie da się zarabiać pieniędzy. Inni mówią, że chcieliby być wolnymi ludźmi i jeździć konno. Wtedy pytam – Czy chcesz uczyć w szkółce jeździeckiej?

Kiedy w końcu dochodzimy co dana osoba naprawdę chce, mówię – Zrób to i zapomnij o pieniądzach! Jeśli twierdzisz, że zdobywanie pieniędzy jest najważniejsze, to tak naprawdę spędzisz swoje życie kompletnie marnując czas. Będziesz robić rzeczy, których nie lubisz, aby żyć po to, by dalej robić rzeczy, których nie lubisz. Co jest głupie!

Lepiej mieć krótkie życie pełne rzeczy, które lubisz wykonywać, niż długie i spędzone nieszczęśliwie. I tak szczerze, jeśli naprawdę lubisz to co robisz, bez znaczenia co to jest – możesz stać się tego mistrzem. To jedyny sposób by stać się mistrzem w czymś i naprawdę się w to zaangażować. Wtedy będziesz mógł dostać dobre pieniądze za coś, cokolwiek by to nie było.

Nie przejmuj się – każdy człowiek ma większe lub mniejsze potrzeby. I czymkolwiek Ty nie byłbyś zainteresowany, znajdziesz innych, co potrzebują tego, co ty już masz.

A co jest najgłupsze? To, że wiele osób uczy własne dzieci aby szły tą samą drogą.  To my wychowujemy i uczymy dzieci, by żyły w ten sam sposób co my. To wszystko po to, że może one usprawiedliwią swoje życie i znajdą satysfakcje wychowując swoje dzieci do robienia tego samego… Tym samym kontynuując nieszczęście, które donikąd nie prowadzi.

A więc czego pragniesz?

Arctic Monkeys – Come Together (Beatles Cover)

1 Comment.

  1. Mądre słowa. Czego pragnę? Bym umierając spojrzał wstecz i stwierdził, że gdybym miał jeszcze raz przeżyć moje życie nie zmieniłbym nic. Bym wychował dzieci i wnuków na dobrych ludzi. Bym doczekał być może prawnuków aby widzieć, że moje dziedzictwo trwa i poprzez łańcuch wspaniałych ludzi dziedziczących moje DNA oraz moje wychowanie zaczynam być naprawdę „nieśmiertelny”. Bym zostawił świat choć odrobinę lepszym, niż go zastałem, by moim potomkom żyło się lepiej ode mnie. Takie tam nieistotne życzenia :]

Skomentuj.