BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Chorwacja 2012 cz. IX – Kac Zagrzeb

W Zagrzebiu byliśmy zaledwie kilka godzin. W dodatku na kacu. Ale nie przeszkodziło zobaczyć i zasmakować kwintesencji Zagrzebia. Kac Zagrzeb rozpoczęliśmy od spaceru przy Teatrze Narodowym, następnie w otoczeniu szklanych domów przeliśmy w kierunku najbardziej rozpoznawalnego miejsca stolicy Chorwacji – placu bana Josipa Jelačicia (Trg bana Josipa Jelačića). Stamtąd już mała wspinaczka na wzgórze by zobaczyć Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (katedra Marijina Uznesenja) z XIII wieku w całej okazałości. Następnie Kamienna Brama z XIII wieku z cudownym obrazem Matki Bożej. Uważa się, że wizerunek wyszedł spod pędzla nieznanego z imienia miejscowego mistrza malarskiego w XVI lub XVII wieku. Pierwotnie znajdował się ponad wrotami bramy. Podczas pożaru z 31 maja 1731 roku, kiedy to spłonęły okoliczne budynki, cudowny obraz wyszedł bez większych zniszczeń, a jedynie z nadpaloną ramą. Legenda głosi, że ogień zgasł, gdy tylko osiągnął skraj wizerunku Maryi.

Samo centrum miasta tzw. Gradc to dość urokliwa plątanina wąskich uliczek, poziomów i zaułków. Szwendając się nimi można odkryć sporo ciekawych miejsc. Między innymi romantyczny widok na roztaczającą się panoramę Zagrzebia, czy Plac św. Marka z kościołem św. Marka. Kościół posiada dość charakterystyczny dach. Ułożony jest z różnokolorowych (głównie czerwonych, białych i niebieskich) dachówek. Na południowym spadzie dachu ułożono wzór dwóch herbów – po stronie wschodniej Zagrzebia, zaś po zachodniej Trójjedynego Królestwa Chorwacji, Slawonii i Dalmacji, którego od 1868 roku Zagrzeb był stolicą.

Teatr Narodowy w Zagrzebiu / Zagreb - Croatia

Plac bana Josipa Jelačicia - Zagrzeb / Zagreb - Croatia

Tram & women in Zagreb - Croatia

Zagrzeb / Zagreb - Croatia

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagrzebiu / Zagreb - Croatia

Zagrzeb / Zagreb - Croatia

Deptak - Pomnik Petrica Kerempuh - Zagrzeb / Zagreb - Croatia

Zagrzeb / Zagreb - Croatia

Kamienna Brama w Zagrzebiu

Zagreb / Croatia

St. Mark's Church in Zagreb / Croatia

Zagrzeb Street / Zagreb - Croatia

Zagreb badges / Croatia

Zagreb Panorama / Croatia

Pozostałe odcinki:

Wszystkie zdjęcia dostępne na Flickr w albumie Bośnia i Hercegowina oraz Chorwacja..

1 Comment.

  1. szczęśliwie ja schodziłam z Gorniego Gradu spod katedry w dół i nie musiałam się zasapywać pod górkę;)

Skomentuj.