BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Chorwacja cz. VI – Split

Split to prawdopodobnie najładniejsze i najlepiej utrzymane miasto w Chorwacji. Drugie co do wielkości, a jednak nadal ciche i klimatyczne. My nazwaliśmy go mianem „dzielnika”.

Podobno nadzwyczaj urokliwe tu zachody słońca. Z jednej strony góry, z drugiej morze. Niestety nie było nam dane tego doświadczyć. Natomiast warto zwiedzić podziemia Pałacu Dioklecjana – wycieczka szczególnie polecana, gdy słońce nadmiernie doskwiera na Splitskiej Rivie, głównej promenadzie miasta. Pałac wybudowany przez Rzymian ponad 1700 lat temu. Do dziś stoi i ma się dobrze. Sam pałac to właśnie stare miasto. Jego domy, mury, bramy, to elementy starej budowali, a miejskie ulice, po których obecnie spacerują miliony turystów, stanowiły kiedyś korytarze cesarskiego pałacu. Wychodząc jedną z bram spotkać można wizytówkę Splitu – Grgura Ninskiego. Złapany za duży palec u nogi – zapewnia szczęście i spełnia wszelkie życzenia.

To tutaj znaleźliśmy wąskie kamienne uliczki, gotyckie sklepienia, kamienne schodki, zadaszenia, podwórka, dziedzińce, rzeźbione portale, zaułki i bramy, które wypełnia życie współczesnego europejskiego miasta, czyli: sklepy, firmy, biura, kawiarnie, mieszkania. Obok turystyki toczy się normalne życie – zarówno prywatne jak i biznesowe.

Split - Splitska Riva

Split - Diocletian's Palace

Split - Splitska Riva

Cathedral of Saint Domnius - Split

Diocletian's Palace - Under - Split

Statue of bishop Gregory of Nin - Split

The Prokurative - Split - Croatia

Vespa

Pozostałe odcinki:

Wszystkie zdjęcia dostępne na Flickr w albumie Bośnia i Hercegowina oraz Chorwacja..

1 Comment.

  1. Cóż… Może to dlatego, że nie trafiłam w Splicie na upały, jakoś nie zauroczyłam się nim szczególnie – ot miasto, jak miasto… Chyba mam innych faworytów w Chorwacji;)

Skomentuj.