BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Komputery a ludzki mózg

Jeśli założymy (a to przecież prawda), że człowiek używa zaledwie 10% potencjału swojego mózgu, a sam mózg w spoczynku zużywa zużywa 20 Watów to 100% jego możliwości oznacza 200 Watów poboru energii. Jednym słowem ludzki mózg wykorzystujący całe spectrum swoich możliwości jest takim małych grzejnikiem. Co ciekawe – w rzeczywistości korzystamy jednocześnie z 1% możliwości szarej materii. Znajdziemy w niej 10^14 synaps, które wykonują 10^15 operacji na sekundę. Przy takim założeniu z kolei, mamy w głowie całkiem pokaźny generator ciepła. To ponad 2000 Watt. Idąc jeszcze dalej – ludzki mózg nie posiada (w przeciwieństwie do procesorów) 1066Hz szyny FSB. Informacje w ludzkim organizmie przekazywane są z częstotliwością 10hz, a mimo to ludzki organ jest wielokrotnie wydajniejszy.

Od 2008 IBM rozpoczął badanie nad komputerem, który pracowałby w podobny sposób jak ludzki mózg. Celem była budowa urządzenia, które będzie w stanie przetwarzać w czasie rzeczywistym olbrzymią ilość danych, czyli co najmniej 10^15 operacji na sekundę. Do tego odtwarzał by procesy percepcyjne zachodzące w głowie. Taka ilość operacji odpowiada za przetwarzanie danych z prędkością 1 petaflopa czyli biliarda FLOPSów. I jak się okazuje, po 65 latach i 3 latach intensywnego rozwoju technologii, firma IBM jest bliska zrealizowania swojego największego marzenia. We współpracy z czterema uniwersytetami i i rządową agencją DARPA, naukowcy stworzyli prototyp eksperymentalnego procesora. „Jeśli badania zakończą się sukcesem, nowy chip będzie w stanie symulować i naśladować takie zdolności naszego mózgu jak odczuwanie, postrzeganie i komunikacja„.

Jak twierdzą przedstawiciele IBM, firma chce stworzyć komputer składający się z 10 miliardów neuronów i 100 bilionów synaps. „Po ukończeniu prac, kompletny system będzie zużywać 1 KW mocy i zaledwie 2 litry objętości (wielkość naszego mózgu). Dla porównania – obecnie najszybszy komputer IBM Blue Gene ma 147456 procesorów, ponad 144 TB pamięci i zajmuje ogromny klimatyzowany pokój zużywając przy tym więcej niż 2 MW energii.” IBM Blue Gene to szybszy brat słynnego Watsona, który wziął udział w amerykańskim odpowiedniku popularnego programu VaBank. Jego przeciwnikami byli: Brad Rutter, który dotychczas wygrał najwięcej pieniędzy w tym teleturnieju, oraz Ken Jennings, który najdłużej był w nim niepokonanym mistrzem. Watson zwyciężył tę rozgrywkę, z wynikiem $77147. Ken Jennings uzyskał wynik $24000, a Brad Rutter $21600. Zmagania można obejrzeć na Youtube. #1 #2 #3

Zawsze intrygował mnie czas, jaki potrzebuje człowiek by wybudować komputer szybszy od mózgu jego własnego twórcy. Do tego celu najpierw jest potrzeba budowy jeszcze szybszych komputerów, które z kolei będą służyły do budowy jeszcze lepszych i bardziej wydajnych jednostek. Coś na zasadzie słynnego dialogu między królem Milinda i buddyjskim mędrcem Nagasenem.

Kiedy pada deszcz, dokąd płynie woda?
Będzie płynąć po pochyłościach gruntu.
A gdyby deszcz spadł ponownie, dokąd by płynęła woda?
Płynęłaby w tym samym kierunku, co pierwsza woda.

To świadczy tylko o jednym – kolejność nauki jest ważna, ponieważ nowe buduje się na wcześniej wyuczonych i sprawdzonych mechanizmach. Czy zatem technologia idzie w dobrym kierunku? A może należałoby 50 lat temu zmienić jej bieg. Może byśmy byli w zupełnie innym miejscu? Ludzką rzeczą przecież jest błądzić.

5 komentarzy

 1. Jeśli założymy (a to przecież prawda), że człowiek używa zaledwie 10% potencjału swojego mózgu

  Nieprawda. Cały potencjał jest do naszej dyspozycji, a te 10% to legenda miejska, która się wzięła najpewniej z błędnego zrozumienia informacji, że jednocześnie aktywnych jest średnio 10% neuronów – co nie ma nic wspólnego z niewykorzystywaniem potencjału.

 2. Człowiek wykorzystuje 100% możliwości mózgu, ale niewiele świadomie – nie musisz myślec o tym żeby chodzić, oddychać czy żeby Ci serce biło.

 3. Rozumiem to na trochę innej zasadzie (w sumie zapomniałem o tym napisać), że ludzie oko odbiera o wiele więcej informacji, których jesteśmy świadomi. Większość z nich trafia do mózgu i tam jest poddawana obróbce. Do dziś przecież nie stwierdzono co się dzieje z tymi danymi, których nie jesteśmy w stanie sobie np przypomnieć a je widzieliśmy czy usłyszeliśmy. Bodajże jest kilka teorii na ten temat – chociażby ta, która mówi, że te dane są zakodowane w naszym mózgu tylko potrzeba odpowiedniego impulsu np. hipnoza. Inni twierdzą, że są tam i ludzki umysł z nich korzysta, tylko nieświadomie na poziomie podprogowym. Raczej szedłbym w kierunku tego pierwszego.

 4. Jakkolwiek by tego nie interpretować, mamy bardzo elastyczne mózgi. Po jakimś czasie noszenia elektronicznych okularów – które na obrazie wykonują coś na wzór symetrii względem OX – mózg przyzwyczaja się do tego, i zaczyna widzieć „normalnie” 🙂 Ciekawe jest też to, że w wielu przypadkach funkcje pewnych obszarów mózgu przejmują inne – co zdarza się nierzadko u ludzi, którzy przeżyli strzał z broni palnej w głowę. A niektórzy w ogóle bez szwanku wychodzą z takich akcji, jak kobieta, która z przestrzeloną czaszką zaprosiła funkcjonariusza policji na herbatę (było na wykopie, afair). Co jest argumentem za tym tylko częściowym wykorzystaniem mózgu przez człowieka.

  Ponadto, odnosząc się do tego, o czym pisze koval – rzekomo medytacja pozwala uświadomić sobie bardziej te procesy (pomijania pewnych danych przez mózg). Albo pobyt w doskonale wyciszonym pomieszczeniu… do odbiorcy zaczynają docierać nieznane wcześniej bodźce słuchowe (szum krążącej krwi, bicie serca, itd.).

 5. Jakkolwiek by tego nie interpretować, mamy bardzo elastyczne mózgi. Po jakimś czasie noszenia elektronicznych okularów – które na obrazie wykonują coś na wzór symetrii względem OX – mózg przyzwyczaja się do tego, i zaczyna widzieć „normalnie”

  Habituacja?

  Oraz niestety muszę zgodzić się z Cichym i ak. Wykorzystujemy znacznie więcej niż 10% możliwości mózgu.

Skomentuj.