BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Instalacja alternatywnego firmware na WD TV Live HD

W związku z tym, że sam miałem problem z zainstalowaniem alternatywnego firmware dla WD TV Live HD postanowiłem napisać, krótki poradnik dla tych, którzy robią to po raz pierwszy. W internecie jest od groma informacji nt. alternatywnego oprogramowania do WD TV. Większość z nich jest w języku anglojęzycznym. Nie jest może to jakiś wielki problem, lecz zarówno polskie fora jak i angielskie pełne są ludzi, którzy uważają, że instalacja custom firmware jest rzeczą banalną i oczywistą. Nie wyjaśnia się po kolei jaki soft jest do czego, po co i jak działa.

Jeśli już chcecie pozbyć się oryginalnego firmware polecam zainstalować custom firmware od B-Rad’a. Ważne, by wybrać prawidłową wersję. Oznacza to, że wersje z Live HD Plus nie są kompatybilne z Live HD, również ze zwykłym HD [1 lub 2 generacji]. Plik najlepiej ściągnąć za pomocą torrenta [80mb] z racji wysokich transferów.

 1. Standardowo rozpakowywujemy na dysku.
 2. Szukamy pliku "wdtvlive.ver" i żeby mieć pewność, że urządzenie wykryje nam nową wersję oprogramowania zmieniamy wytłuszczoną wartość na wyższą, u mnie wygląda to tak: VERSION=’1.20.04.WDLXTV_LIVE-0.4.2.2′ Pozostałe pliki można zostawić bez zmian.
 3. Wszystkie pliki ładujemy najlepiej na pendrive do głównego katalogu
 4. Całość podpinamy do urządzenia, włączamy WD TV Live HD, system powinien wykryć i poinformować nas o próbie aktualizacji poprzez dodanie nowej pozycji w menu. Wchodzimy tam, godzimy się na wszystko i czekamy. Następuje restart. Instalacja i ponowny restart.
 5. W moim przypadku przy ponownym restarcie czas oczekiwania na start oprogramowania był dość znaczny. Należy cierpliwie czekać.
 6. Alternatywny soft został zainstalowany

No i teoretycznie można by na tym skończyć. Ale nie o to chodzi. Na pierwszy rzut oka oprócz nowej tapety i wygaszacza nic się nie zmieniło. Jeśli jednak podłączymy do urządzenia sieć uzyskamy możliwość pobierania i instalowania dodatkowych pluginów. Aby móc z nich korzystać należy na pendrivie utworzyć katalog o nazwie ".wdtvext-plugins". W tym celu otwieramy z menu start polecenie "uruchom". Wpisujemy "cmd" i zatwierdzamy. Następnie w lini tekstowej prznosimy się na nasz pendrive i wydajemy polecenie "mkdir .wdtvext-plugins". Na stronie znaleźć możemy najnowsze pluginy. W menu urządzenia można je również pobrać. Szczególnie polecam dodanie sobie opcji pogody, tools oraz pobierania napisów. Ważne aby pamiętać o utworzeniu dodatkowego pliku w głównym katalogu pendrive / HDD o nazwie "S00custom-options". Część aplikacji wymaga tego pliku do poprawnego działania np. Plugin Pogoda. Można go łatwo aktualizować przez sieć poprzez dodawanie dodatkowych wpisów według własnych życzeń.

U mnie plik "S00custom-options" wygląda tak:

# Settings for Weather Plugin. Look Info: http://forum.wdlxtv.com/viewtopic.php?f=48&t=1520
# WEATHER_ID – Zipcode of location for forecast.
# METRIC_ID="1" – for Celsius. METRIC_ID="0" – for Fahrenheit(default).
config_tool -c WEATHER_ID="EUR|PL|PL015|KALISZ"
config_tool -c METRIC_ID="1"
config_tool -c USB_POWER_OFF=1
config_tool -c ENABLE_SAMBA_SHARE=1
config_tool -c SCREEN_SAVER_IMAGE=/tmp/mnt/123ed956-1256-4825-9e79-86fc1e0febaa/some/random/screensaver-image.png
config_tool -c DAILY_PODCASTS_XML=xml file path

Wadą alternatywnego firmware w stosunku do najnowszej bety wydanej przez WD jest brak obsługi klawiary USB. Jeśli ta opcja pojawi będę w pełni zadowolony ze zmiany. W gruncie rzeczy alternatywny firmware daje lepsze możliwości. Szczególnie ciekawa wydaje się obsługa serwerów UPNP i tworznie własnych subskrypcji. Mamy do wyboru setki stremingów min. radia internetowe i trailery filmów z serwerów Apple. Live365 w oficjalnym firmware w pewnym sensie ogranicza. Dużą zaletą WDLXTV jest lepsza reakcja na polecenia z pilota oraz szybsze działanie softu [mimo jego modyfikacji].

Wiele osób korzysta także z dodatku osdModLive, dzięki któremu po wgraniu do głównego katalogu na naszym pendrive / hdd uzyskujemy nowy wygląd itd. Ja z niego nie korzystam.

Zarządzać WD TV Live HD można również z poziomu przeglądarki internetowej. Najlepiej jest sobie sprawdzić na routerze jaki mamy adres sieciowy naszego urządzenia. U mnie jest to: 192.168.1.102. Hasła znaleźć można w pliku README w paczce z custom firmware WDLXTV. Z fajniejszych opcji jakie uzyskujemy po zalogowaniu to możliwość obsługi wirtualnego pilota, konfiguracja UPNP.

Do samej aktualizacji softu podchodziłem z pewną rezerwą. W końcu nie jest to wspierany przez producenta firmware, przez co po jego zainstalowaniu możemy stracić gwarancję, a urządzenie może być podatne na różne nieprzyjemne zdarzenia min. brak stabilności czy ryzyko "nie wstanięcia" po aktualizacji. W moim przypadku wszystko przebiegło według założeń.

13 komentarzy

 1. A cz w tym odtwarzaczu jest możliwość instalacji klienta bittorenta, ftp i samby?

 2. @dawid tak wszystko jest. sambę można włączyć podczas instalacji ewentualnie później z poziomu przeglądarki. tu masz innego klienta torrent http://szkielkoioko.xsk.pl/transmission-1-92-dla-wd-tv-live/

 3. A jest jakiś program do pobierania z HotFile.com/Rapidshare.com? Jeżeli tak to może się zastanowie nad zakupem tej „puszeczki”.

 4. @Dzakus jest dodatek Download Deamon i tam masz obsługę tych serwisów. Nie testowałem. Podobno działa.

 5. Ja mam Asua O!Play HDP-R3 i tam to wszystko mogę zainstalować. Polecam skrypty FarVoice. Ale ten WD też całkiem fajny się wydaje.

 6. @Koval: Niestety HF na którym mi najbardziej zależało (bo dostałem tam konto od uploadera) nie obsługuje

 7. Mi na downloadDaemon 907 działa także HOTFILE Premium bardzo dobrze i dodatkowy plus programu to to ze pliki sa od razu rozpakowywane na dysku przez WD LIVE 🙂

 8. a ja mam pytanie o gwarancje, czy jak zainstaluje tą zmodyfikowaną wersję oprogramowania to automatycznie ją tracę?

 9. @gre raczej tak. Ale zawsze można do poprzedniego firmware (oryginalnego) wrócić

 10. dzięki za szybką odpowiedź), a znasz może jakiś dobry sposób na powrót do oryginalnego firmware? bo nie bardzo rozumiem instrukcji zamieszczonej na http://wiki.wdlxtv.com/Downgrading

 11. @Gre musisz zmodyfikować plik konfiguracyjny do firmware. Trzeba ustawić wyższą wersję firmware którą masz zainstalowaną. Wtedy soft się nadpisze.

 12. dzięki 🙂

 13. AtmofeApofe

  Hello. And Bye.

Skomentuj.