BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Żarówka… bum

Broken Bulb

Bilans przepalonych żarówek na dziś: 6 sztuk.

Ostatnie wydarzenia zmusiły mnie do przemyśleń. Zainteresowałem się nawet bliżej systemami oświetlenia Led. I nawet jeden sobie zakupiłem. Dokonując kilku modyfikacji i dostosowań do warunków panujących w domu powstał system podświetlający moduł rtv i telewizor od spodu zimno niebieskim światłem. Idąc dalej. Pomyślałem o żarówkach „80 diod led” na gwint e27. Niestety opinie osób co do takiego rozwiązania były mieszane. Wręcz tragiczne. Trafiłem nawet, jak to się w większości tego rodzaju przypadków zdarza – na Allegro. Ceny zachęcały. Niestety przypuszczenia się potwierdzają – tania chińszczyzna, dająca mało światła za małą cenę. No więc pozostają już tylko energooszczędne Philipsy 20watt dające światło na poziomie minimum 900lm (lumenów). Dobre ledy na gwint e27 poza zasięgiem i chęcią finansową.

Wniosek: Oszczędności kosztują.

21 komentarzy

 1. 8 linijek testu oparzone 329-kilobajtowym obrazkiem (1 024px × 683px (przeskalowany do 900px × 600px)).

 2. tylko nie mów ze nie widzisz fotki? 😛

 3. Widzę (że nic nie wnosi do notki, a ładuje się w cholerę długo).

 4. człowieku.. ponad godzinę wczoraj w nocy siedziałem nad tym bo je zrobić

 5. btw. zwróć uwagę że jest przepalona, więc wg mnie wnosi

 6. W takim razie: ściągnę, wydrukuję, oprawię w ramkę i powieszę w miejsce telewizora.

 7. będę zaszczycony

 8. @koval: aby zadowolić Grzegorza powinieneś umieszczać w tytule notki informacje ile zajmują obrazki w notce, a ile treść, żeby się chłopak znów nie naciął.

 9. @moher no chyba tak

 10. Nie chcę nic mówić, ale Grzegorz mocna przesiąkł ostatnimi czasy Joggerową mową i zrobił się naprawdę czepialski 😀 .

 11. Też chciałem LED-a na E27/E14 kupić, ale niestety wielka lipa, nawet te Philipsy co teraz nimi marketowe półki poobwieszali ciągną jakoś 2,5 wata, ale świecą mniej więcej jak połowa pięciowatowej świetlówki tejże firmy. Czyli bilans żaden. Niechby świeciły nawet jak cała 5 W świetlówka… Cena dużo większa a przy mocach rzędu 2,5 – 5 W – przynajmniej w domu – oszczędność niezauważalna. Jedyny plus mamy, gdy uwierzymy w nieśmiertelność. Że pstrykać tym można non stop, no i że od razu pełna moc na wyjściu, bez nagrzewania jak w świetlówkach. Póki co niestety w WC, łazienkach, klatkach schodowych czy innych uczęszczanych krótko a często miejscach, żarówki jeszcze długo nie dadzą się zdetronizować…

 12. z tego co czytalem te tanie ledy swięcą max 3 – 6 miesięcy. więc tym bardziej się nie opłaca. na led też nie ma wpływu zapalanie i gaszenie – ale widocznie na te chińskie podróbki ledów ma [podobno juz zaczeli podrabiać, widać to było u niektórych w domach w świeta gdy zawiesili ozdoby choinkowe].

  sa jakies ledy wlasnie phillipsa o dużej mocy ale cena zbyt droga. podobno dla nasa coś produkują o dużej zdolności świetlnej ale to technologia kosmiczna i jeszcze troche przyjdzie nam poczekać. co do philipsów energooszczędnych do stosowania w łazienkach to są takie odporne na gaszenie i wyłączanie ale to koszt min 120zł, dodatkowo odporne są na skoki napięcia, z którymi u mnie przegrało 6 zarówek w ciągu 1 dnia

 13. Jak ty masz takie skoki (sądząc po żarówkach, skoki sporo na plus od nominalnego) to zainwestuj raczej w dużego UPS-a, zanim chlaśnie Ci układ zasilania w TV albo czymś jeszcze droższym.

  Co do chińszczyzny, cały żart polega na zmianie 230 V w stałe ok. 4V, i na pewno to ta część jest nieodporna, same LED-y zaś może o tyle, że gdy po awarii pojawi się na nich 230 V to nie maja prawa przeżyć.

 14. @marsjanin co do skoków na plus. możliwe. jeżeli chodzi o droższy sprzęt to wszysto mam na listwach zasilających z bezpiecznikami 10A/250V – listwa acar http://www.allegro.pl/item876243984listwazasilajacaacars83m8gniazdfvat_gwar.html

  Częstotliwość znamionowa 50Hz
  Prąd znamionowy obciążenia ∑IN = 10 A
  Bezpieczniki 1 bezpiecznik automatyczny o charakterystyce zwłocznej 10A/250V
  Prąd upływu <0.5 mA
  Czas odpowiedzi układu przeciwprzepięciowego <25ns
  Napięcie znamionowe układu przeciwprzepięciowego UC 250V 50Hz
  Poziom protekcji UP układu przeciwprzepięciowego ≤1,3kV(L/N)
  Nominalny prąd wyładowczy iN 2kA (L/N) – 8/20µs
  Maksymalny prąd wyładowczy iMAX 6,5kA (L/N) – 8/20µs
  System ochrony przeciwporażeniowej kołki ochronne gniazd połączone z przewodem ochronnym(system 2P+Z)
  Obudowa z tworzywa sztucznego samogasnącego

  licze ze wystarczy

 15. Powinno. Oczywiście gniazda z (prawidłowo podłączonym) bolcem mam nadzieję…?

 16. teraz to mi pytanie zadałeś. 😛 powiedzmy ze tak. na elektryce się nie znam, ale ojciec się bawi w takie rzeczy więc pewnie i tak

 17. Livio: No niestety (ale na mobilnym internecie cierpliwość znacznie się człowiekowi zmniejsza).

 18. Użyj Opery, nie ściągaj obrazków…

 19. Grzegorz: teraz to się mniej dziwię ^^ .

 20. LED 80 ciepłe są okej o ile
  1 zakładasz, że mają moc świecenie 20 watt wiec w dużym pokoju musisz miec ich z 15-20
  2 używasz jak halogeny (mały kąt)
  3 montujesz za specjalnym szlem rozpraszajacym światło (silnie mleczne)

  tylko wtedy końcowy efekt jest OK

  wystarczy, że nawet jedną z tych 3 rzeczy zrobisz inaczej to o kant dupy rozbić te ledy

 21. Czyste czepialstwo, ale pkt. 2 – raczej „jak reflektorki”.
  Podobny błąd w myśleniu jak ten, że laser to skupiona, równoległa wiązka światła. 😛

Skomentuj.