BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Automatyzm jako narzędzie kreowania pesymizmu u ludzi

Każdy z nas zna takie osoby, które czują się niemiłosierne mądre, pewne siebie, lepsze od innych, ale i także takie, które uważają siebie za kogoś brzydkiego, głupiego i tępego. Do napisania tej notki zainspirowałem się wpisem pt „Jestem brzydka”.

Zawsze zastanawiało mnie to jak się dzieje, że ludzie tłamszą w swojej głowie tak negatywne myśli (poruszę tę drugą opcję, ponieważ pewność siebie już swojego czasu opisywałem). Problem tych ludzi polega między innymi na tym, że gdyby ich spytać, jakie momenty w życiu pamiętają z pewnością powiedzieliby, że takie, które potwierdzałyby ich otępienie.

W głowie takich osób pojawiają się obrazki jak nauczyciel wręcza im sprawdzoną kartkówkę, w której wszystko jest na czerwono, jak dostają uwagę do dzienniczka, jak nie zdali egzaminu, jak uczyli się tydzień a i tak otrzymali ocenę niedostateczną.

Przyznać trzeba, że takie obrazki nie należą do pozytywnych. Związane są one z bardzo dużym stresem i przeżyciami wewnętrznymi danej osoby. Są głęboko zakorzenione w podświadomości takiej osobie i działają na zasadzie automatyzmów. Pojawiają się automatycznie w określonych sytuacjach np. gdy dostajemy kolejne trudne zadanie do wykonania. Taka osoba od razu neguje powodzenie wykonania takiego celu. Co najlepsze – posiada automatyzm pt „ktoś powiedział że jestem głupi”. Jest przewrażliwiona na własnym punkcie. Ma wrażenie że wszyscy ją atakują. Jest to nie tyle co złe dla tej osoby, ale i wkurwiające dla jej otoczenia.

Jaka recepta? Złotego środka nie ma. Są różni ludzie i różne sposoby myślenia. Zmiana takich automatyzmów z pewnością nie jest łatwa. Pierwszym krokiem jest permanentna chęć zmiany. Jeżeli ktoś czuje się szczęśliwy będąc takim to nie ma potrzeby tego zmieniać. Znam wiele osób, które w ten sposób kokietują innych, chcą współczucie, pomocy. Wykorzystują tych, którzy lepiej sobie radzą. Coś zupełnie podobnego jak robią to osoby starsze bądź niepełnosprawne. Po prostu tak jest łatwiej.

Dj Aqeel – Tu Tu Hai Wahi

1 Comment.

  1. Generalnie niska samoocena (w pewnej mierze determinowana biologicznie, w pewnej kulturowo, w pewnej w procesie socjalizacyj (negatywne informacje zwrotne)) + teoria samopotwierdzenia (akceptujemy te informacje zwrotne które są zgodne z już ukształtowanym światopoglądem, a bagetlizujemy te które są z nim sprzeczne). Obwinianie tych ludzi o egotyzm czy żerowanie na innych jest wg mnie nadinterpretacją. Ten drugi aspekt może i występuje, ale pewnie jest nieświadomy. I nie dlatego że „tak jest łatwiej” tylko dlatego że „inaczej nie potrafią” (co w pewnym sensie wychodzi na jedno, ale mimo wszystko jest różne).

Skomentuj.