BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Karta etyki mediów

Dziennikarze, wydawcy, producenci i nadawcy szanując niezbywalne prawo człowieka do prawdy, kierując się zasadą dobra wspólnego, świadomi roli mediów w życiu człowieka i społeczeństwa obywatelskiego, przyjmują tę Kartę oraz deklarują, że w swojej pracy kierować się będą następującymi zasadami:

 • Zasadą prawdy – co znaczy, że dziennikarze, producenci, wydawcy i nadawcy dokładają wszelkich starań, aby przekazywane informacje były zgodne z prawdą, sumienne i bez zniekształceń relacjonujące fakty w ich właściwym kontekście, a w razie rozpowszechnienia błędnej informacji niezwłocznie dokonują sprostowania.
 • Zasadą obiektywizmu – co znaczy, że autor przedstawia rzeczywistość niezależnie od swoich poglądów, rzetelnie relacjonuje różne punkty widzenia.
 • Zasadą oddzielania informacji od komentarza – co znaczy, że wypowiedź ma umożliwić odróżnienie faktów od opinii i poglądów.
 • Zasadą uczciwości – to znaczy działanie w zgodzie z własnym sumieniem i dobrem odbiorcy, nieuleganie wpływom, nieprzekupność, odmowa działania niezgodnego z przekonaniami.
 • Zasadą szacunku i tolerancji – czyli poszanowania ludzkiej godności, praw, dóbr osobistych, a szczególnie prywatności i dobrego imienia.
 • Zasadą pierwszeństwa dobra odbiorcy – co znaczy, że podstawowe prawa czytelników, widzów i słuchaczy są nadrzędne wobec redakcji, dziennikarzy, wydawców, producentów i nadawców.
 • Zasadą wolności i odpowiedzialności – co znaczy, że wolność mediów nakłada na dziennikarzy, wydawców, producentów, nadawców odpowiedzialność za treść i formę przekazu oraz wynikające z nich konsekwencje.

I napisałem to zainspirowany dzisiejszymi zajęciami z Media Relations. Gdyby powyższa karta była przestrzegana przez wszystkie stacje żyło by się lepiej. Niestety czasami media nadużywają zaufania widzów, słuchaczy i czytelników.

Karta została podpisana w 1995 roku przez większość mediów polskich. Nie podpisało jej min. Radio Maryja. Radio też nie należy do Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, które to podpisało powyższą kartę. Nigdzie też nie znalazłem informacji o TVN.

6 komentarzy

 1. no wlasnie, etyka prasowa czesciej wystepuje na papierze niz w rzeczywistosci.

  w mojej pracy np nieetyczne jest juz przyjecie czegos wiecej niz szklanki wody podczas pracy, ale zadko widze, zeby ktos to przestrzegal 🙁

  a najlepszy przyklad dzisiejszej etyki dostalam pracujac na festiwalu w norwegii, w fosie dla fotografow bylo mnostwo miejsca, ale mimo to zawsze mnie sie popychalo (jedyna zagraniczna prasa) mimo ze cala reszta miala obiektywy z takim zoomem ze spokojnie mogli robic zdjecia z 10m dalej i tez byly by cudowne, a ja sie meczylam z 50mm 🙁 nie mowiaz o tym ze jak poszlam na spotkanie prasowe na tymze festiwalu, to nikt nie chcial ze mna gadac ani prowadzic spotkania po angielsku, bo lokalna mafia fotoreporterow uznala to za zbyteczne.

 2. To WY!!! Wy, dziennikarze i ta zafajdana lewacka ELYTA jesteście odpowiedzialni za to zło jakie zżera Polskę!!! To WY!!! jesteście równie sprzedajni jak ci łapówkarze słóżąc różnym najciemniejszym siłom ZŁA!!! To WY zawsze stoicie po tamtej, tej złodziejsko-sprzedajnej stronie!!!.. To WY kupczycie Polską!!!

  To WY zawsze bronicie złodziejów z układów polityczno-medialno-mafijnych atakując jak wściekłe psy CBA i rząd walczący z korupcją!!!

  Boicie się bardzo obłudnicy odcięcia od układów i koryta… od swoich Panów tak łaskawie poklepujacych was po plecach za dobrze wykonaną podłą robotę… Lubicie być z uznaniem poklepywani po pleckach tak jak poklepywany byl i nadal jest Bartoszewski… ale już przez innych Panów… prawda???

  Nie widzicie, ze to ohydnie śmierdzi mentalnością dworskiej gnidy??? Jak wam nie wstyd wy obłudnicy podli!!!??? Ale pluć takim jak ci z PO obłudnikom i ich sługusom prawdą w twarz nic nie daje… Tylko obliżą się i dalej na chama bedą odwracać kota ogonem uważając, że ciemny, ogłupiony przez media lud kupi tę kolejną kaszane… Zadufane bezczelne kłamliwe obłudy!!

  ZŁODZIEJE!!! Wstrętni ohydni ZŁODZIEJE!!!
  ——
  Do radia TOK FM dzwoni facet i wyp. się na tematy polityczne:
  Część 1: http://youtube.com/watch?v=c1AePmHk2Ug
  Część 2: http://youtube.com/watch?v=hOKzjQZry3Q

 3. Posłuchajcie tylko wypowiedzi reporterow TVN24… co dzisiaj wygadywali (2007-10-16)… Posłuchajcie co wygadywał dzisiaj Bertold Kittel i jemu podobni… Wszyscy ci dziennikarze usilowali marginalizować sprawę i odwracać kota ogonem!!..

  Takich gnojków nie interesuje zło jakie zżera Polskię od lat!!! Interesuje tych obłudników odwracających na chama kota ogonem tylko to… czy Kamiński miał prawo czy nie zrobić konferencję… I leje taki wstrętny obłudnik jeden z drugim gorzkie łzy… że tak wielka krzywda stała sie układowi polityczno-medialno-mafijnemu… Brawo wy podła obłudna dziennikarska MAFIO!!!

  Nie interesują WAS złodziejskie układy polityczno-mafijne… tylko to czy Kaminski miał prawo czy nie powiedzieć prawdę NARODOWI!!!! Jak śmiecie odbierać Kamińskiemu zdradziecka MAFIO dziennikarska prawa by sie rozliczał ze swej pracy przed NARODEM???…

  Jak śmiecie, WY oczerniający CBA na kazdym kroku obłudnicy?!!! Jak smiecie?? Jak śmiecie, pytam się wy bezczelne zadufane sprzedajne oslizgłe typy spod ciemnej gwiazdy???

  ZŁODZIEJE!!! Wstrętni ohydni ZŁODZIEJE!!!
  ——
  Do radia TOK FM dzwoni facet i wyp. się na tematy polityczne:
  Część 1: http://youtube.com/watch?v=c1AePmHk2Ug
  Część 2: http://youtube.com/watch?v=hOKzjQZry3Q

 4. ojojoj ale zeby od razu my? 😀

 5. @ignis to jakiś spam 😛 spamuje wszedzie gdzie są wpisy o mediach

 6. no tresc i forma powalaja, ale czy ten spam ma wogole jakis sens? bo mi ciezko bylo cos z tego belkotu zrozumiec (w sensie konkretnego argumentu)

Skomentuj.