BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Marże tartaków

Własnie trzymam w ręku WZ (wuzetkę) z Tartaku. Ktoś nieumiejetnie ją wypełnił dla klienta. Zamiast wpisać wartość taką jaką klient płaci wpisali wartośc materiałów po cenach wytworzenia. Dzięki czemu policzmy:

Wartość: 65zł
Zapłata: 750zł

Jeżeli dobrze liczę to przebitka tartaku wynosi 1153,85%. Daje to dużo do myślenia, jak bardzo przepłacamy min. za materiały budowlane, które kupujemy w sklepach. Leroy Merlin, Castorama, Nomi – ciekawe jakie tam istnieją marże?

4 komentarze

  1. Nie pozostaje nic, tylko pomyśleć o własnym biznesie i czekać na klientów 🙂
    (a wartość nie zawiera ceny eksploatacji maszyn, zatrudnienia pracowników, opłaty za grunt, czy siedzibę itd… a te koszta są bardzo wysokie – to nie tylko czysty zysk :))

  2. Ale czy aby na pewno ‘nieumiejętnie wypełnił’? Może to po prostu jest uzupełnione tak, jak sie uzupełnia tego typu dokumenty, a mianowicie: Wartość: [cena za 1szt.], Zapłata/Do zapłaty: [łączna cena – ilość zamówionego towaru pomnożona przez cenę pojedynczej jednostki (szt., metr kwadratowy itp.)]

    Mogę się mylić, ale coś takiego właśnie przeszło mi przez myśl. 🙂

  3. @kasia no dobrrra ale nie 1100%, nie przesadzajmy

    @a3th tak ale z tego co mi się wydaje to klientowi możesz napisać również wartość 750zł, po to by nie wiedział po ile kupiłeś, natomiast potem chyba te odchylenia od cen ewidencyjnych piszesz (chyba dobrze pamiętam, księgowym nie jestem)…

  4. Możliwe… Ja też księgową nie jestem, dlatego nie będę sie sprzeczać. 🙂

Skomentuj.