BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Człowiek jest częścią całości

Rzeczywistość jest podobna do iluzji stworzonej przez relacje pomiędzy zdarzeniami. Immanentna rzeczywistość nie istnieje tak jak kiedyś już to pisałem. Sama rzeczywistość owszem istnieje ale każda jest inna, gdyż współzależności między nami ludźmi są tak duże, że nie możemy jej zaobserwować w stricte czystej postaci, tak samo jak kwarki w fizyce które można obserwować jedynie w momencie gdy występują przynajmniej parami lub w złożonych formach. Wtedy to tworzą cząstki elementarne. Wtedy to też nabierają zupełnie innych własności niż pojawiające się oddzielnie. Na tym też polega istnienie człowieka we wszechświecie.

Znany przedstawiciel fizyki kwantowej, Albert Einstein napisał:

Człowiek jest częścią całości, nazywanej przez nas ‘Wszechświatem’,
częścią ograniczoną w czasie i przestrzeni. Doświadcza siebie, swoich myśli i uczuć,
jako czegoś niezależnego od reszty – jest to rodzaj optycznego złudzenia świadomości. To
złudzenie jest dla nas rodzajem więzienia, ogranicza nas do osobistych pragnień i związków
uczuciowych z kilkoma bliskimi nam osobami. Naszym zadaniem musi być uwolnienie się z
tego więzienia przez powiększanie zasięgu naszego współczucia tak, by ogarnąć nim
wszystkie żywe istoty i całą przyrodę w jej pięknie
.

Traktuję to osobiście jako opis rzeczywistości który próbuję (już to dawno zrobiłem) zaszczepić w swoim umyśle, tak samo jak analizę nad pojęciem „ja”, traktując je jako złudzenie, zbiór przyciągających i odpychających reakcji oraz impulsów, które jest źródłem cierpienia. Zdobywa je człowiek podczas próby wyobrażenia samego siebie w formie tzw. pięciu skupisk – formy materialnej (intelekt, ciało), uczucia, percepcji (myśli), woli i własnej świadomości.

Wniosek: Szacunek dla dróg osobistej przemiany, które korespondują z
naturą i dyspozycjami innych istot.

2 komentarze

  1. Tak w ramach ciekawostki: prace Einsteina stały się podstawą do stworzenia mechaniki kwantowej, ale on sam był do niej sceptycznie nastawiony (słynne ‘Bóg nie gra w kości’). Na wikipedii można znaleźć więcej informacji.

  2. @danadam cytat słyszałem… na wiki mozna przeczytać o tym że był zwolennikiem teorii ukrytych zmiennych, ale wtedy nie było komputerowych modelów wszechświata, stworzono modele wszechświatów w których zmieniono stałe określające wielkość sił, prowadzą do Wszechświatów, w których nie powstają cząstki elementarne, lub materia rozłożona jest równomiernie, lub zamiast galaktyk powstają tylko czarne dziury, lub niemożliwe są supernowe, dzięki którym powstają planety z takimi pierwiastkami jak węgiel … Łańcuch przyczyn i skutków, koniecznych
    do powstania życia jest długi i przy obecnym stanie wiedzy wydaje się wielce nieprawdopodobny.

    tez są dowody na to że jednak teoria kwantów istnieje bo już teraz trwają prace nad komputerem kwantowym a jego założenia już teraz się stosuje w szyfrowaniu informacji w procesie kryptografii kwantowej, stosowanej w systemach informatycznych przy przesyłaniu informacji między bankami

Skomentuj.