BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Wygląd a komunikacja niewerbalna

Kilka slów o roli wygladu w komunikacji niewerbalnej. Czy mozna odczytac czlowieka z wygladu? Na to pytanie odpowiem: i tak i nie. Za odpowiedzia „nie” przekonuje fakt, ze kazdy z nas jest jedyna i niepowtarzalna osobowoscia niepoddajaca sie szczególowym klasyfikacjom wedlug jakiegos szablonu. Ale jednoczesnie do odpowiedzi za „tak” odnosi sie to, ze posiadamy wspólne cechy z innymi ludzmi, podobnie mozemy sie ubierac, gestykulowac czy mówic.

Najwazniejszy wniosek, jaki z tych argumentów wyplywa to taki, ze mozna przyswoic sobie praktyczna wiedze na temat interpretacji wygladu, ale nalezy ja stosowac z przymruzeniem oka tzn. warto wiedziec, ze nie zawsze ten sam np. styl ubierania oznacza to samo.

Analizujac cala, sylwetke ciala zaczynamy od sfery podswiadomosci, której symbolem sa nogi, poprzez tulów bedacy sfera swiadomosci konczac na glowie, która odpowiada sferze nadswiadomosci. Tylko laczac ze soba te wszystkie informacje z tych trzech sfer mozemy uzyskac spójny obraz osoby.

Jesli chodzi o wyglad to mozemy brac pod uwage bardzo wiele aspektów: moga to byc np. kolory, jakie dana osoba preferuje i w jakie lubi sie ubierac. Kazdy kolor posiada swoje znaczenie, moze nie zawsze jest ono takie samo, ale generalnie zauwazamy zwiazek koloru ubrania np. z nastrojem. Pod uwage bierze sie równiez indywidualne upodobania do barw niekoniecznie podyktowane zgodnoscia z emocjami. Ale mysle, ze warto wiedziec, co dana kolorystyka moze oznaczac.

I tak poslugujac sie znaczeniami w naszym jezyku mozemy dokonac zestawien: czerwony okresla – potrzebe aktywnosci, rózowy – próbe skupienia sie nad soba, pomaranczowy – dazenie do osiagniecia celów, które odpowiadaja za nasze szczescie, zólty – potrzebe kontaktów z innymi, zielony-potrzebe równowagi wewnetrznej, niebieski – chec tworzenia czegos oryginalnego, granatowy – podkresla nasza odpowiedzialnosc i chec kontrolowania swiata zewnetrznego, fioletowy – poszukiwanie odpowiedzi na pytania dotyczace duszy i religii, brazowy – brak wiary w siebie i niepewnosci przyszlosci, czarny – próba skoncentrowania sie na sobie i kolor zaloby, smutku, bialy – potrzeba przestrzeni i lubienia jak cos sie wokól dzieje, szary – pragnienie spokoju wewnetrznego i zewnetrznej potrzeby równowagi. Takiej wiedzy nie nalezy oczywiscie zbytnio ufac, ale warto ja posiadac.

Równiez w wygladzie odgrywaja znaczaca role np. styl ubierania sie. Moze on przekazywac informacje o naszym stylu zycia. Sportowy, luzny czy elegancki wskazuje na to, jaka aktywnosc zyciowa jest dla nas wazna. Mozna równiez róznie postrzegac rodzaj obuwia, dodatków czy nawet fryzury. Ale to wszystko juz jest opatrzone luzna i swobodna interpretacja. Nie mniej jednak tez wydaje mi sie ciekawe i warte uwagi.

Skomentuj.