BIO
Jestem poszukiwaczem prawdy. Spaceruję tam i z powrotem i poszukuję prawdziwej prawdy. Kontempluję życie. Fotografuję. Podróżuje. Zadaję pytania. Robię to co lubię i jestem wolnym człowiekiem.
ARCHIWUM

Wszystkie prawdy, które wam tutaj wyłożę, są bezwstydnymi kłamstwami.

Mentalność polskiego społeczeństwa

Jest taki portal, jedyny w swoim rodzaju, gdzie socjolodzy i statystycy mają idealną baze badawczą. Wręcz grupę reprezentatywną. Na tym portalu widać świetnie niektóre prawidłowości rządzące umysłami Polaków. To tam krzyczano – nie dla Naszej Klasy Fotka.pl, to tam krzyczano – nie nie chce NK bo to obciach, nie nie chce śledzika itd. Udowadnia to jedno [przy założeniu że NK jest grupą reprezentatywną] – polskie społeczeństwo jest otępiałe. Brakuje ludziom otwarcia na nowości, interakcje społeczną. Mówimy tutaj o najprostszych narzędziach webowych. Minimalne IQ potrzebne do używania śledzika, blipa itd na poziomie dziecka przedszkolnego. Strach pomyśleć o życiu tych ludzi. Ale co tam – w końcu wszyscy są fajni, szaleni, przyjacielscy i co najważniejsze – mają 700 znajomych w profilu.

Kiedyś rozesłałem zaproszenia do blip.pl. W odpowiedzi otrzymałem „milion wiadomości” pt.

Po co mi to gówno?

Wniosek: Przyszłość w młodym pokoleniu. Hej!

Jak coś mi się nie przydaję to nie krzyczę na lewo i prawo. Po prostu z tego nie korzystam. Zamiast kwitować inteligentnym „buahaha” radzę zajrzeć do takich portali jak Facebook czy Twitter. Ilość użytkowników korzystających z tego rodzaju narzędzi i „śledzików” jest zdumiewająca.

Ploutarxos Giannis – To Fonazo

37 komentarzy

  1. Jakaś tam część populacji kieruje się odruchami, o których piszesz, i oporem wobec nowości, no ale w różnorodności siła. Ze śledzikiem jest problem imho nieco inny. To jest po prostu porażka z punktu widzenia usability, bo np. dla mnie relatywnie najważniejsze informacje zjeżdżają jeszcze bardziej na dół, co powoduje, że w poszukiwaniu informacji o zaakceptowanych zaproszeniach czy komentarzach trzeba jeszczcze bardziej scrollować. I tak mi się wydaje, że owo wyklinane przez Ciebie społeczeństwo uważa podobnie, tylko nie potrafi tego należycie zwerbalizować 🙂

  2. no ale pytanie po co tak krzyczeć. wycwanili się i myślą że mogą szantażować adminów heh

  3. Ja tam powtórzę to co raz powtórzył pan „kołcz” na szkoleniu: „Ludzie nie lubią zmian”. Stąd pewnie te krzyki i kwiki. Później po prostu pogodzą się ze zmianą i przestaną krzyczeć.
    Ogólnie brakuje chwili zastanowienia wśród ludzików 🙂

    Ps. tak jak Torero wspomniał – beznadzieje ulokowali ten element. Ja go u siebie po prostu usunąłem, także go nie widzę. Gdybym musiał go widzieć to również bym się mocno wkurzył. Z drugiej strony wystarczyłoby inaczej sformułować swoje „manifesty”, a zamiast tego jest jeden wielki łańcuszek szczęścia 😀

  4. gdyby dobrze wyrazali swoje emocje i byli bardziej precyzyjni, nie zachowywali by sie stadnie to tego sledzika by przesuneli tak jak piszecie. a tak to dupa. zreszta podobnie jest z vistą – mnie sie podoba ten system i szybko mi chodzi, nie kumam jęczenia że jest gorszy od XP. XP ma 9 lat i jest przestarzały – tu działa to o czym pisze Radmen. Mnie rozwala jak będąc w sklepie słyszę „a jest ten laptop z windows xp?” albo „po kupnie od razu zainstalowałem pirackiego xp” [równie dobrze można dodać „z 25 wirusami i tylnymi drzwiami”]

  5. (sry za tamtego komentarza, enter się wcisnął)
    Koval: co do Visty to nie do końca tak. Pracowałem na niej i jest naprawdę toporna. Konfiguracja równie toporna jest. Co prawda wygląd jest świetny, ale dopracowanie detali słabe. Dlatego też ciekaw jestem jak to będzie z Siódemką, bo prędzej na nią zamienię XPka niż na Vistę.
    Swoją drogą zaraz po tym jak usłyszałem, że wycofują XP ze sprzedaży od razu kupiłem oryginałkę XPka, aby mieć. Teraz to jest mój jedyny oryginalny Windows (chociaż nawet z niego nie korzystam) 😛

  6. ja mam xp na EEE PC, vista tu rzeczywiscie bylaby toporna, ale mam stacjonarke z Core2duo z 2006 roku [chyba] i chodzi tam az milo. w EEE visty nie zainstaluje, ale siódemkę bardzo chętnie skoro jest nowocześniejsza i mają aplikacje szybciej chodzić.

  7. Kiedyś rozesłałem zaproszenia do blip.pl. W odpowiedzi otrzymałem „milion wiadomości” pt. „Po co mi to gówno?”

    Szczerze powiedziawszy, miałby to samo odczucie. Porostu nie widzę potrzeby pisania o tym, że jem śniadanie, siedzę w ubikacji itp.

  8. @Koval: W nowoczesność też trzeba iść z rozumem. Używanie czegoś „bo nowocześniejsze” jest tym samym, co nie używanie „bo jestem przyzwyczajony”.

  9. ale wtedy nie mozesz powiedzieć że coś jest chujowe bo nie używałeś tego… :p

  10. a co powiecie na kolejne śledziki: „UWAGA! USUNĄĆ ŚLEDZIKA!Wklejcie to na swojego śledzika! Jeżeli uzbieramy 70% użytkowników nk…to usuną śledzika ” ? :>

  11. Gdzieśtam czytałem, że ~80% kont na Twitterze jest porzucanych po pierwszym miesiącu użytkowania. To chyba najlepszy dowód na to, ile osób ma naprawdę potrzebę prowadzenia blogów śniadaniowych 😉

    Natomiast Windows 7 RC już widziałem, jest lepsze od Visty, ale cudów bym się po tym nie spodziewał.

  12. psz z tym twitterem to nie slyszałem a co do seven – mnie najbardziej interesuje jak wydajnie bedzie chodzil EEE PC na atomie 270

  13. Nie mam pojęcia, natomiast mogę Tobie powiedzieć, jak działa wersja 64-bitowa na dwurdzeniowym Athlon64 z 4 GB pamięci (hint: bardzo dobrze) 🙂 Pomijam oczywiście kwestię bugów typowych dla wersji beta.

  14. @Koval: Oczywiście, że można się zapoznać. Zapoznać i stwierdzić, co jest lepsze – podjąć wybór. Po kilku tygodniach używania Windows 7 uznałem, że jeszcze nie dorósł on do tego, aby zastąpić Windowsa XP, który również ma swoje wady, ale i tak jest lepszy (w moim mniemaniu), niż Vista i 7.

  15. PS. Używałem Win7 Professional w edycji ostatecznej (RTM z MSDNAA) m.in. na MSI Wind U90x z Atomem N270 (1 GiB RAM-u). Wydajność zadowalająca (na poziomie WinXP) po wyłączeniu wszystkich, dosłownie wszystkich bajerów związanych z wyglądem. Dobijające są niedorobione sterowniki w Windows Update powodujące w szczególnych przypadkach Blue Screen of Death.

  16. @Zal: ten Win7 na MSDNAA to wersja polska czy angielska? Wiesz może, czy da się doinstalować polską paczkę, jak było to możliwe na RC?

  17. @psz: Wersja anglojęzyczna. Możliwe, że w przyszłości pojawią się paczki językowe, ale obecne nie są one dostępne. Paczek z wersji RC nie instalować nie próbowałem – uznałem, że angielski mi w zupełności wystarczy, a brat będzie miał okazję do tego, aby się poduczyć ;p

  18. psz: Próbowałeś kiedyś używać Twittera? Patrzę teraz po swoim koncie i nie widzę raczej wpisów śniadaniowych. To chyba dobrze, ale pytanie do Ciebie pozostaje.

    Bo to jak używasz blogów i twitterów zależy od Ciebie. Jeśli chcesz spłycić jedno do wpisów śniadaniowych („właśnie poszedłem do kibla”), to czemu podobnie nie generalizujesz w kwestii blogów? Istnieją takie, które prowadzą narrację życia autora. Ale czy nie istnieją inne?

  19. po co krzyczeć – lepiej było wyłączyć/ukryć – i śledziki, i inne nieużywane badziewia;)
    podpisano: ta od 700 znajomych na n-k;)

  20. Szczerze powiedziawszy to blip jest takim samym badziewiem jak śledzik. Ogółem cała ta idea malusich blogaskuff jest kretyńska. Co mnie interesuje, że ktoś akurat sra i je popcorn?

  21. Najpewniej Cię w ogóle nie interesuje. Jednak te serwisy nie zmuszają Cię do śledzenia takich informacji od takich ludzi. Wybierasz kogo chcesz śledzić, bądź jakie informacje Cię interesują (#hashtagi). Jeśli nie jesteś płytki, to raczej nie zaczniesz czytać o popkornie, nie?

    Mówienie, że większość informacji produkowanych w takich serwisach to śmieci jest w sumie prawdziwe. Dochodzą do tego także spamboty i nachalny marketing. Ale jeśli masz znajomych bądź chcesz dowiedzieć się co słychać u osób, które Cię inspirują… czemu nie? Sam wybierasz co Cię interesuje, nie musi to być „sranie”.

  22. @riddle z nachalnym marketingiem się nie spotkałem tam. możesz przybliżyć?

  23. Chodzi o dodawanie tysięcy ludzi przez takie konta (czasem to boty, ale dość często to ludzie), licząc że parę procent doda ich spowrotem. To wysyłanie @reply do losowych użytkowników wraz z linkami do blogów / stron / usług. Wystarczy użyć search.twitter.com (Trending Topics), żeby się przekonać co się dzieje z Twitterem. Dobrze, że nikt nie jest zmuszony tego oglądać – wystarczy blokować bezpośrednie próby spamu, i można śledzić ciekawe osoby i używać Twittera bez problemu.

    Przykład śmieci: http://j.mp/Ieao5

  24. @Riddle: Na całe szczęście na Identi.ca jest tego bardzo mało ;] Raz mi się zdarzyło.

  25. no może być. część reklama, część wyglądające jak reklama. w sumie na twitterze mialem kiedys konto to w ciagu 2 dni zlecialo sie 30 sledzących z czego może 2 było Polaków. więc zapewne coś podobnego mieli zamiar w przyszłości robić

  26. właśnie znalazłem NASZA KLASA WERSJA BETA okrojona do wersji ze statusami. Torero – chyba cię posłuchali

  27. Powtórzę to samo co na moim blogu:)

    „Hmm taka ciekawostka. Zespół NK pisze nową notkę na blogu (nawet ciekawą). Co robi gawiedź naszoklasowa w komentarzach? Nie uwierzycie – http://nasza-klasa.pl/blog/wpis/145

    Taka jest jakość polskiego internetu.”

  28. Umieścisz screenshot kawałka? Nie każdy ma tam konto (nie to że się tym lansuje, ale…).

  29. Miałem właśnie prosić o to samo.

  30. robi się. chwilka

  31. O przepraszam, w linkach się zamotałem.. Teraz o dziwo widzę komentarze w innej kolejności.. Chyba, że zdąrzyli tamte zaspamować..

  32. Taa… miliony używają twittera lub facebooka to my też mamy? To zacznij jeść gówno, miliony much nie mogą się mylić. Żałosne teksty piszesz panie Koval, nudne i bez polotu.

  33. Ojej, czyżby atak NK na Kovala? 😀

  34. @Karol chyba tak… nie boje się krytyki.

  35. Na początku Śledzik wydawał się totalnie beznadziejnym i upierdliwym narzędziem – głównie dlatego, że zajmuje strasznie dużo miejsca na ekranie i nie można go 'oficjalnie wyłączyć’. Ale z czasem stwierdzam, że może być przydatny i ciekawy – zobaczymy jak będzie 🙂 Jak dzieciaki się kapną, że za posty można dostać pozytywne gwiazdki to im się Śledzik spodoba. I polecą komentarze w stylu: „SliCzNiUUcHnA NotQa, LeCi GwiAzDeCzQa” 🙂

Skomentuj.